06.07.2020
PL EN
12.06.2019 aktualizacja 12.06.2019

Koło soboru Aleksandra Newskiego w Sofii odkryto starożytny grobowiec

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W centrum stolicy Bułgarii, Sofii, archeolodzy odkryli grobowiec pochodzący z okresu III-IV w., zbudowany z cegieł i kamieni – informuje serwis internetowy Sofia Globe.

Odkrycia dokonali archeolodzy z Regionalnego Muzeum Historycznego w Sofii podczas badań terenu w pobliżu soboru katedralnego św. Aleksandra Newskiego, prowadzonych przed rozpoczęciem remontu nawierzchni pobliskiej ulicy.

Grobowiec zbudowany z cegieł, łączonych bladożółtą zaprawą oraz kamieni, posiada komorę grobową, której wymiary wynoszą 2,1 metra długości i 1,2 metra szerokości.

Konstrukcja była przykryta kamienną płytą, która niestety uległa wcześniej zniszczeniu, prawdopodobnie kilkanaście lat temu podczas przebudowy placu przy soborze.

W grobowcu archeolodzy nie odnaleźli ludzkich szczątków, a wiek znaleziska określono na podstawie porównań z innymi starożytnymi budowlami grobowymi, które znajdują się na pobliskim starożytnym cmentarzu – wschodniej nekropoli miasta Ulpia Serdica.

Miasto Ulpia Seridca zostało założone przez Rzymian w ok. 29 roku po zdobyciu trackiego ośrodka miejskiego noszącego nazwę Serdika.

Według naukowców starożytne procesje pogrzebowe kończyły się na cmentarzu położonym koło dzisiejszego soboru i jest bardzo prawdopodobne, że w pobliżu najnowszego znaleziska znajdują się inne groby z okresu II w. p.n.e. – IV wiek n.e. (PAP)

jot/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020