Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
14.06.2019 aktualizacja 14.06.2019

Sejm za ustanowieniem roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sejm, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią, przyjął w czwartek uchwałę ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Za uchwałą ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej opowiedziało się 427 posłów, jeden był przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała przypomina, że w 1918 roku, po ponadwiekowej niewoli, Polska odzyskała niepodległość. "Nie dane jednak było Polakom cieszyć się pokojem. Młode państwo musiało stawić czoła bezwzględnej machinie bolszewickiej Rosji. +Przez trupa Białej Polski+ miała bowiem prowadzić +droga ku ogólnoświatowej pożodze+, jak wieszczył czerwony marszałek Michaił Tuchaczewski" - napisano.

Dodano, że 100 lat temu, w dniach 13—15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. "Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym między innymi przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią" - zaznaczono w uchwale.

Zwrócono uwagę, że zdaniem lorda Edgara D`Abernona była to 18. przełomowa bitwa w historii świata. "+Gdyby Karol Młot nie powstrzymał inwazji Saracenów pod Tours, dziś w szkołach w Oksfordzie nauczano by Koranu. Gdyby Piłsudskiemu i Weygandowi nie udało się pod Warszawą powstrzymać triumfalnego marszu Armii Czerwonej, przyniosłoby to w rezultacie nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, lecz również fundamentalne zagrożenie całej zachodniej cywilizacji+" — pisał D`Abernon, cytowany w uchwale.

Oceniono, że "15 sierpnia 1920 roku był dniem zwycięstwa wszystkich Polaków". "Ogromną rolę w tych dniach odegrał Kościół, który mobilizował cały naród do obrony przed najeźdźcą ze Wschodu. Do rangi symbolu urasta postawa nuncjusza papieskiego abp. Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który w tych gorących sierpniowych dniach nie opuścił Warszawy, oraz postać bohaterskiego kapłana ks. Ignacego Skorupki, który zginął w bitwie pod Ossowem. To zjednoczenie Polaków w tych dniach było prawdziwym +Cudem nad Wisłą+" - głosi uchwała.

Uchwała przypomina, że prezydent Lech Kaczyński w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 roku mówił: "+W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. (...) Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca+".

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią, ustanawia rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej". 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Krzykowska

ksi/ dap/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024