30.05.2020
PL EN
01.07.2019 aktualizacja 01.07.2019

Kielce/ Politechnika Świętokrzyska gospodarzem 5. edycji zawodów łazików marsjańskich

Fot. PAP/ Piotr Polak 16.09.2018 Fot. PAP/ Piotr Polak 16.09.2018

Dwie równoległe kategorie zawodów łazików marsjańskich, pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów oraz konferencja mentoringowo-biznesowa – to główne atrakcje 5. edycji zawodów European Rover Challenge. W połowie września odbędą się one na terenie Politechniki Świętokrzyskiej.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Dwie pierwsze edycje ERC odbywały się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Trzecia, decyzją komitetu organizacyjnego, została przeniesiona do woj. podkarpackiego (impreza odbyła się w Jasionce k. Rzeszowa).

W ubiegłym roku impreza powróciła do woj. świętokrzyskiego i odbyła się w połowie września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował w poniedziałek o włączeniu się jego resortu w tegoroczne wydarzenie, ponieważ - jak mówił - Ministerstwo Spraw Zagranicznych to nie tylko dyplomacja, ale również udział w przedsięwzięciach, które promują Polskę, jej wyroby, przemysł, polską myśl techniczną i naukę w kraju i za granicą.

Pogratulował również studentom Politechniki Świętokrzyskiej zwycięstwa w tegorocznych zawodach łazików marsjańskich w USA, które odbyły się na początku czerwca, dodając, że jest to najlepsza promocja Polski za granicą. "To jest pokazanie, że Polska to nie tylko rolnictwo, to nie jest tylko kwestia handlu, ale to jest też kraj nowych, ultranowoczesnych technologii. Jak widać prym w tym wiedzie woj. świętokrzyskie na czele z Politechniką Świętokrzyską" – powiedział minister Wawrzyk.

Marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski podkreślił, że region zaczyna słynąć z łazików marsjańskich. "Chcemy tę dobrą passę, tradycję studentów naszych uczelni podtrzymywać w rywalizacji – bo to jest rywalizacja na wiedzę, umiejętności, technologię – z takimi wynikami jak do tej pory, a nawet jeszcze lepszymi" – dodał marszałek.

Podczas tegorocznej edycji ERC do konkursu tradycyjnie zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii, Kolumbii czy Australii. "My z roku na rok podnosimy poprzeczkę, więc bardzo ciężko było się zakwalifikować w tym roku" – powiedział prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński, głównego organizatora ERC.

Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy przewidzieli również zawody dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO).

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych atrakcjami - wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.

Oprócz zawodów łazików marsjańskich organizatorzy zaplanowali również konferencję mentoringowo-biznesową. "Będzie ona trwała w piątek i sobotę. Będziemy realizować kilka tematów – m.in. zgłoszony przez drużyny problem, co dalej? Oni wygrywają i nie wiedzą, jak dalej się komercjalizować, co dalej ze sobą zrobić" – zapowiedział Wilczyński.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym zawodów.

Misją Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest popularyzacja nauki, promowanie wiedzy i wspieranie projektów badawczych związanych z technologią kosmiczną, inżynierią i astronomią. Fundacja zajmuje się współpracą i transferem wiedzy między przedsiębiorstwami i instytucjami. Jest organizacją non-profit.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Grabski

gr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020