07.07.2020
PL EN
02.07.2019 aktualizacja 02.07.2019

Navoica - polska platforma typu MOOC - wzbogaci się o nowe kursy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Navoica.pl to polska platforma edukacyjna typu MOOC. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie darmowych kursów online na tę platformę. Dzięki blisko 20 mln zł wsparcia będą tam udostępnione 52 takie kursy.

Platfmorma Navoica uruchomiona została w ubiegłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Fundacją Młodej Nauki i partnerami. W serwisie tym dostępne będą bezpłatne kursy online, które umożliwią wszystkim zainteresowanym naukę przez całe życie.

Do tej pory na platformie dostępnych było jedynie kilka kursów. Teraz to się zmieni. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju właśnie rozstrzygnęło konkurs „Kurs na MOOC” i wybrało do dofinansowania 52 najlepsze projekty - poinformowało we wtorek NCBR w przesłanym PAP komunikacie.

W ofercie mają się znaleźć szkolenia językowe, warsztaty programowania, kursy przedsiębiorczości i nowoczesnego marketingu, a nawet zajęcia z języka migowego.

"Navoica jest pierwszym w Polsce tego rodzaju wirtualnym narzędziem umożliwiającym zdalną naukę, a jednocześnie kolejnym krokiem w procesie tworzenia nowoczesnego ekosystemu kształcenia w naszym kraju. To doskonała okazja do samokształcenia w oparciu o wiedzę najlepszych uczelni i ośrodków naukowych, przedsiębiorców, a także instytucji pozarządowych" – skomentował, cytowany w komunikacie, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Kursy typu MOOC (ang. massive open online course) są przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności. Platforma edukacyjna pozwala na kształcenie przez całe życie – lifelong learning (LLL), jest darmowa i dostępna 24/7 z każdego miejsca na świecie. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu.

"Zwiększyliśmy budżet, który Centrum przeznaczyło na dofinansowanie kursów: początkowo zakładaliśmy, że będzie to 10 mln zł, ostatecznie na ten cel przeznaczymy blisko 20 mln zł z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój" - powiedział dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki.

Najwyżej na liście rankingowej konkursu uplasował się projekt zgłoszony przez Wyższą Szkołę Integracji Europejskiej „Twórczy PROGRAMator Wspólnego Czasu - Kursy MOOC dla rodziców chcących uczyć przez zabawę swoje dzieci podstaw programowania”.

Największy grant przeznaczony zostanie z kolei na rozwój kompetencji w zakresie nowoczesnych technologii w procesie kształcenia – kurs on-line w tym obszarze przygotowała Politechnika Białostocka.

Natomiast dzięki zajęciom przygotowanym przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie każdy użytkownik platformy będzie mógł uzyskać podstawową znajomość polskiego języka migowego.

Po ukończonym kursie każdy zarejestrowany użytkownik może otrzymać certyfikat wystawiony przez uczelnię, która opracowała dany kurs.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020