24.02.2020
PL EN
11.07.2019 aktualizacja 11.07.2019

Politechnika Wrocławska podpisała porozumienie o współpracy z Volvo Polska

Źródło: Politechnika Wrocławska Źródło: Politechnika Wrocławska

Prowadzenie projektów naukowo-badawczych, utworzenie wspólnych programów kształcenia, czy organizacja praktyk zawodowych to główne obszary, które obejmuje podpisane w środę porozumienie między Politechniką Wrocławską a koncernem Volvo Polska.

Umowę o współpracy podpisali rektor uczelni prof. Cezary Madryas oraz prezes szwedzkiej firmy Ulf Magnusson.

Jak podkreślił rektor Politechniki Wrocławskiej, współpraca uczelni z firmą Volvo trwa praktycznie od momentu pojawienia się tego koncernu w regionie. „Volvo jest naszym długotrwałym partnerem, a dotychczasowa współpraca była obopólnie korzystna. To ogromny koncern z bardzo innowacyjną produkcją, w szczególności w zakresie elektromobilności. Politechnika jest żywo zainteresowana, aby ten kierunek również u nas mocno rozwijać. Z kolei Volvo jest zainteresowane, żeby czerpać z naszych pomysłów i angażować naszych absolwentów” - mówił prof. Madryas.

W ramach współpracy Politechniki ze szwedzkim koncernem studenci mają możliwość odbycia praktyk i staży w Volvo. „Mam nadzieję, że dzisiejsze porozumienie pozwoli na otwarcie kolejnych obszarów działań. Chcemy realizować studia III stopnia tzw. doktoraty wdrożeniowe, czyli doktoraty we współpracy z przemysłem” – dodał rektor uczelni.

Jak wyjaśnił, porozumienie dotyczy również prowadzonych wspólnie badań w zakresie innowacyjnych rozwiązań mechanicznych, przede wszystkim dla autobusów oraz związanych z elektromobilnością. „Volvo bardzo mocno prowadzi prace badawcze właśnie w kierunku rozwoju samochodów elektrycznych; chcemy w tym uczestniczyć, tym bardziej, że nasz wydział mechaniczno-energetyczny prowadzi też własne badania, a mamy teraz możliwość rozszerzenia ich w nowo otwartym laboratorium przy ul. Na Grobli, gdzie mamy aparaturę, która pozwala prowadzić symulację dotyczącą samochodów ciężarowych” – tłumaczył prof. Madryas.

„Volvo Polska jest obecne we Wrocławiu od 25 lat. Od momentu rozpoczęcia naszej działalności w mieście stawialiśmy na budowanie trwałych relacji z Politechniką Wrocławską, współdziałając m.in. przy rozwoju programów dydaktycznych, w tym praktyk i staży studenckich, realizując prace dyplomowe, prezentując nasze osiągnięcia technologiczne na wykładach i seminariach na uczelni, a także prowadząc współpracę naukową w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii” – mówił prezes Volvo Polska Ulf Magnusson.

„Podpisując dzisiaj umowę podkreślamy stabilny i długofalowy wymiar naszych relacji. Jestem przekonany, że wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy Volvo a Politechniką stworzy ciekawe perspektywy rozwoju zarówno dla studentów, kadry naukowej jak i naszej firmy, i będzie procentowała w przyszłości kolejnymi cennymi inicjatywami” – dodał prezes Volvo. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020