22.10.2019
PL EN
12.07.2019 aktualizacja 12.07.2019

NFOŚiGW: ponad 900 tys. zł wsparcia na eko projekty dla dwóch warszawskich uczelni

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 900 tys. zł wsparcia na eko projekty dostaną dwie warszawskie uczelnie - poinformował w czwartek w komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt projektów przekracza 1 mln zł.

Jak podano w komunikacie, w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW pn. Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, Narodowy Fundusz wesprze kwotą 915 tys. zł Uniwersytet Warszawski (UW) i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Dodano, że "eko-inicjatywy znanych uczelni przyczynią się do ochrony obszarów i gatunków cennych przyrodniczo". W sumie będzie to kosztowało ponad 1 mln zł" - czytamy.

Jak wskazano, jeden z projektów dotyczy "modernizacji specjalistycznej szklarni tropikalnej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego dla potrzeb ochrony gatunków objętych Konwencją waszyngtońską (CITES) i edukacji społeczeństwa w związku z wdrażaniem przepisów Konwencji”. Jego celem jest "ratowanie przed degradacją roślin tropikalnych".

W ramach przedsięwzięcia zostanie wykonany demontaż starego pokrycia dachu i boków szklarni wraz z utylizacją starego poliwęglanu i szkła, oszklenie boków i szczytów szklarni szybami zespolonymi, hartowanymi oraz pokrycie najwyższej powierzchni dachu poliwęglanem a szczytów szklarni szybami zespolonymi. "Projekt został wyceniony na kwotę blisko 478 tys. zł, z czego NFOŚiGW wyłoży w formie dotacji prawie 430 tys. zł" - podano.

Wsparcie dla SGGW dotyczy modernizacji bazy technicznej w Arboretum SGGW w Rogowie, a jej celem jest "pomoc w zachowaniu najcenniejszych drzew i krzewów".

Jak wskazano, przedsięwzięcie obejmuje teren Arboretum SGGW w Rogowie, "jednego z najważniejszych arboretów w Polsce i naszej części Europy". "Posiada ono jedne z najcenniejszych zbiorów drzew i krzewów spośród arboretów europejskich, liczące blisko 3 tys. taksonów (grup organizmów uznawanych spokrewnione), roślin drzewiastych i prawie 1,5 tys. taksonów roślin zielnych" - dodano.

Wskazano, że modernizacja w Arboretum SGGW w Rogowie ma "usprawnić system utrzymania i pielęgnacji terenu Arboretum przy użyciu nowoczesnych i wydajnych technologii poprzez dostawę maszyn i urządzeń poprawiających wydajność". Kosztować to będzie prawie 545 tys. zł przy dotacji z NFOŚiGW na poziomie ok. 485 tys. zł. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Copyright © Fundacja PAP 2019