Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
19.07.2019 aktualizacja 19.07.2019

Zdrowy styl życia obniża ryzyko demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemal każdy może obniżyć ryzyko demencji dzięki zmianie stylu życia na zdrowszy – nawet, jeśli choroba występowała w jego rodzinie – ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer`s Association (AAIC) w Los Angeles.

Przeprowadzone przez zespół doktora Davida J. Llewellyna z University of Exeter badanie objęło 196 383 osoby powyżej 60 lat. Były one obserwowane średnio przez osiem lat. Badani uczestniczyli w projekcie UK Biobank - dzięki analizom DNA precyzyjnie ustalono u nich genetyczne ryzyko wystąpienia demencji.

W ciągu ośmiu lat rozpoznano 1769 nowych przypadków demencji. Jak się okazało, dzięki zdrowemu trybowi życia ryzyko choroby spadło o 1/3. Spośród osób urodzonych z genetycznymi predyspozycjami i prowadzących niezdrowy tryb życia zachorowało średnio 18 osób na 1000. Natomiast w grupie z tymi samymi genami żyjącej zdrowo odsetek spadł do 11 osób na 1000.

Jako „zdrowy tryb życia” badacze rozumieją ćwiczenia, zdrową dietę, umiarkowanie w spożyciu alkoholu oraz niepalenie.

Przykładowa osoba oceniona jako prowadząca zdrowy tryb życia nie pali, jeździ na rowerze przez 2,5 godziny tygodniowo (w normalnym tempie), jej dieta jest zbilansowana i zawiera więcej niż trzy porcje warzyw i owoców dziennie. Dwa razy w tygodniu je ryby i rzadko spożywa przetworzone mięso. Dziennie wypija mniej niż odpowiednik pół litra piwa.

Niezdrowy tryb życia prowadzi natomiast ktoś, kto - według badania - regularnie pali i nie dba o wysiłek fizyczny, je mniej niż trzy porcje warzyw i owoców tygodniowo oraz dwa lub więcej razy tygodniowo spożywa czerwone lub przetworzone mięso. Alkoholu wypija dziennie tyle, ile go jest w 1,5 litra piwa.

Zdaniem autorów wyniki są krzepiące i wskazują, że nawet osoby genetycznie obciążone nie muszą być skazane na demencję.

Badanie dotyczyło ogólnie demencji, a nie jej konkretnych postaci, takich jak choroba Alzheimera lub otępienie naczyniowe. Ma szereg ograniczeń - nie można było na przykład wykazać związku przyczynowego pomiędzy stylem życia a demencją, czynniki dotyczące stylu życia były zgłaszane samodzielnie, a badana grupa składała się z dorosłych pochodzenia europejskiego, zatem może nie być możliwe uogólnienie dla innych populacji. Wyniki mogą też nie dotyczyć osób z bardzo wczesnym otępieniem, które zaczyna się w wieku 40-50 lat. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024