Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
27.07.2019 aktualizacja 27.07.2019

Składnik czerwonego wina może pomóc zdobywcom Marsa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Będący składnikiem czerwonego wina resweratrol może pomóc badaczom Marsa zachować siłę mięśni – informuje pismo „Frontiers in Physiology”.

Według szacunków NASA, przy obecnych możliwościach technologicznych podróż na Marsa trwałaby około 9 miesięcy. Długi czas spędzony w warunkach zerowej i obniżonej grawitacji może doprowadzić do zaniku mięśni.

W przestrzeni kosmicznej mięśnie i kości nie muszą przeciwstawiać się działaniu grawitacji. Dlatego stają się coraz słabsze - zwłaszcza te najbardziej obciążone, jak mięsień płaszczkowaty łydki. Już po 3 tygodniach w kosmosie ludzki mięsień płaszczkowaty kurczy się o jedną trzecią. Towarzyszy temu utrata wolnokurczących włókien, które nadają mięśniom wytrzymałość.

By umożliwić astronautom bezpieczne działanie podczas długich misji na Marsa (jego przyciąganie grawitacyjne wynosi zaledwie 40 proc. tego na Ziemi) potrzebne będą odpowiednie środki zapobiegawcze.

Kluczowe znaczenie może mieć dieta – zwłaszcza, że astronauci podróżujący na Marsa nie będą mieli dostępu do urządzeń do ćwiczeń, takich jak zainstalowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Naukowcy z Harvard Medical School przeprowadzili badania na szczurach, którym podawano resweratrol – składnik czerwonego wina, występujący w skórce winogron oraz jagodach. Mający także działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe resweratrol pozwolił zwierzętom zachować masę kostną i mięśniową oraz siłę mięśni pomimo symulowania obniżonej grawitacji.

Aby naśladować marsjańską grawitację, autorzy użyli sposobu wcześniej opracowanego dla myszy przez Mary Bouxsein, z Beth Israel Deaconess – zwierzętom zakładano uprząż i podwieszano na łańcuszku u sufitu klatki.

24 samce szczurów poddano normalnemu (takiemu jak na Ziemi) lub 40 proc obciążeniu (takiemu jak na Marsie) przez 14 dni. W każdej grupie połowa otrzymywała resweratrol (150 mg/kg/dobę) rozpuszczony w wodzie; pozostałe zwierzęta dostawały tylko wodę. Wszystkie szczury miały swobodny dostęp do tej samej karmy.

Co tydzień mierzono obwód łydki i siłę chwytu przedniej i tylnej łapy, a w 14 dniu analizowano mięśnie łydki.

Zgodnie z oczekiwaniami „marsjańska grawitacja” osłabiła siłę chwytu szczurów, zmniejszyła obwód ich łydek oraz masę mięśniową i zawartość włókien wolnokurczących. Co zaskakujące, suplementacja resweratrolem pozwoliła niemal całkowicie uniknąć pogorszenia stanu mięśni łap szczurów poddanych „marsjańskiej” symulowanej grawitacji.

Więcej - resweratrol chronił masę mięśniową (mięśnie płaszczkowaty i brzuchaty łydki) u „marsjańskich” szczurów, a w szczególności zmniejszał utratę wolnokurczliwych włókien mięśniowych. Ochrona nie była jednak kompletna: malał obszar przekroju poprzecznego włókien tych mięśni, a co za tym idzie - obwód łydki.

Podobnie jak podczas wcześniejszych badań, resweratrol nie wpływał na przyjmowanie pokarmu ani na całkowitą masę ciała.

Wiadomo, że podawanie resweratrolu sprzyja wzrostowi mięśni u zwierząt (także tych z cukrzycą) poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę i wychwytu glukozy we włóknach mięśniowych. Jest to istotne dla astronautów - podczas lotów kosmicznych zmniejsza się ich wrażliwość na insulinę.

Także przeciwzapalne działanie resweratrolu może pomóc w zachowaniu mięśni i kości. Jak zaznaczają autorzy, konieczne są dalsze badania, aby poznać związane z tym mechanizmy, a także wpływ różnych dawek resweratrolu (do 700 mg/kg/dzień) zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Ważne będzie też potwierdzenie braku jakichkolwiek potencjalnie szkodliwych interakcji resweratrolu z innymi lekami podawanymi astronautom podczas misji kosmicznych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024