22.02.2020
PL EN
05.08.2019 aktualizacja 05.08.2019

Astronomowie opracowali mapę kosmicznej pustki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mapę kosmicznej pustki, która znajduje się w sąsiedztwie naszej galaktyki - Drogi Mlecznej opublikował międzynarodowy zespół astronomów. O wynikach badań poinformował Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Hawajskiego.

Gdy spojrzymy na Wszechświat w największej skali, to zbudowany jest on ze zgrupowań galaktyk (gromad i supergromad galaktyk) oraz gigantycznych pustych obszarów.

W 1987 roku Brent Tully i Richard Fisher odkryli, iż Droga Mleczna, wraz z Lokalną Grupą Galaktyk, znajduje się na obrzeżach wielkiego, pustego obszaru, który nazwali Lokalną Pustką. Rejon ten jest słabo zbadany, ponieważ leży za centrum naszej galaktyki, co oznacza, iż jest mocno przesłonięty dla obserwacji z Ziemi.

W najnowszych badaniach Brent Tully Uniwersytetu Hawajskiego, wraz ze swoim zespołem, wyznaczył ruchy 18 tysięcy galaktyk w katalogu Cosmicflows-3, zawierającym dane o odległościach do galaktyk. W ten sposób powstała mapa pokazująca granicę pomiędzy zbiorowiskami materii i obszarami z brakiem materii, definiująca brzeg Lokalnej Pustki.

Wcześniej, w roku 2014, naukowcy wykorzystali tę samą technikę do zbadania pełnego zasięgu naszej rodzimej supergromady galaktyk, składającej się z ponad 100 tysięcy galaktyk, którą nazwali Laniakea (co w języku hawajskim oznacza „niezmierne niebiosa”). Supergromada Laniakea rozciąga się na ponad 500 milionów lat świetlnych, a w jej skład wchodzi m.in. Supergromada Lokalna, znana też jako Supergromada w Pannie.

Od dawna astronomowie zastanawiali się dlaczego ruchy Drogi Mlecznej, galaktyki M31 w Andromedzie oraz ich mniejszych towarzyszek różnią się od ogólnego tempa ekspansji Wszechświata. Omawiane nowe badania sugerują, że prawie połowa tej różnicy jest wywoływana lokalnie poprzez przyciąganie od masywnej gromady w Pannie oraz udział w ekspansji Lokalnej Pustki.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „The Astrophysical Journal”. (PAP)

cza/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020