30.05.2020
PL EN
27.07.2019 aktualizacja 27.07.2019

Kraków/ Uniwersytet Jagielloński prawnym opiekunem pamiątek po Andrzeju Wajdzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W piątek w Krakowie wdowa po reżyserze Andrzeju Wajdzie, Krystyna Zachwatowicz-Wajda podpisała akt notarialny, na mocy którego Uniwersytet Jagielloński stał się prawnym opiekunem pamiątek po twórcy - poinformowała uczelnia.

Reżyser Andrzej Wajda, na przestrzeni lat, przekazał Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w sumie 121 przedmiotów, m.in. nagrody, medale i wyróżnienia, które otrzymał za swoją działalność artystyczną, kulturalną i społeczną.

W piątek, na mocy podpisanego w Collegium Novum UJ aktu notarialnego, wdowa po reżyserze, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oficjalnie przekazała je na rzecz uczelni. Jak podkreślono w dokumencie, nastąpiło to zgodnie z wolą reżysera, dla którego "dobro Ojczyzny było zawsze najwyższą wartością". "Wykonanie zapisu służyć będzie propagowaniu spuścizny po Andrzeju Wajdzie" - dodano.

W zbiorach Muzeum UJ, które mieści się w najstarszym uniwersyteckim budynku - Collegium Maius - są najważniejsze filmowe trofea Wajdy, m.in. honorowy Oscar, przyznany przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii, Złota Palma z Cannes, berliński Złoty Niedźwiedź i wenecki Złoty Lew, oraz nominacja do Oscara dla filmu "Panny z Wilka". Trafiły tam także frak i szpada do stroju członkowskiego Akademii Sztuk Pięknych z Institut de France, oraz nadany Wajdzie w 1999 r. Order Polonia Restituta - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski I klasy.

Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tuż po II wojnie światowej. Jako reżyser realizował spektakle w Starym Teatrze i kręcił w Krakowie filmy. Ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W 1989 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa UJ, za zasługi dla Krakowa w 1995 r. przyznano mu Medal Cracoviae Merenti. W maju 2016 r. uczelnia uhonorowała go złotym medalem "Plus ratio quam vis". Reżyser zmarł w październiku 2016 r. Miał 90 lat.

PAP - Nauka w Polsce, Nadia Senkowska

nak/ pat/

Copyright © Fundacja PAP 2020