26.05.2020
PL EN
11.08.2019 aktualizacja 11.08.2019

Długie misje kosmiczne mogą zaburzać pracę mózgu astronautów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Długie misje kosmiczne mogą zaburzać pracę hipokampa, kory przedczołowej i ciała migdałowatego - twierdzą naukowcy po półrocznym poddawaniu myszy niewielkiemu promieniowaniu. U astronautów może pojawić się drażliwość, kłopoty z pamięcią i podejmowaniem decyzji.

Naukowcy z University of California, Irvine oraz kilku innych amerykańskich ośrodków ostrzegają przed poważnym zagrożeniem, z jakim będzie musiała zmierzyć się załoga uczestnicząca w locie na Marsa, czy w innej dalekiej misji kosmicznej.

Jak już wiadomo, promieniowanie zaburza przekazywanie sygnałów i inne procesy w mózgu. Jednak, jak podają badacze, wcześniejsze eksperymenty opierały się na sprawdzaniu skutków stosunkowo silnego promieniowania działającego w krótkim czasie.

Teraz, autorzy pracy opublikowanej w piśmie „eNeuro” przez sześć miesięcy poddawali myszy działaniu słabego promieniowania. Takie warunki miały bardziej realistycznie oddawać obciążenie promieniowaniem przyszłych astronautów.

Badacze zaobserwowali pogorszenie komunikacji między komórkami hipokampa i kory przedczołowej, co doprowadziło do problemów z uczeniem się i pamięcią. Zauważyli również nasilone zachowania związane ze strachem, co świadczy o uszkodzeniu ciała migdałowatego.

Badacze przewidują, że jeśli nie uda się ograniczyć ekspozycji astronautów na promieniowanie, to w czasie dalekiej misji, jeden na pięciu z nich doświadczy nasilenia lęków i związanych z nim zachowań, a trzech na pięciu będzie miało kłopoty z pamięcią. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z podejmowaniem decyzji.

Więcej informacji. (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020