06.07.2020
PL EN
22.08.2019 aktualizacja 22.08.2019

Astronauci zainstalowali drugi port dokowania na stacji ISS

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Astronauci NASA Nick Hague i Andrew Morgan zainstalowali w środę kolejne "miejsce parkingowe" (port dokowania) przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Będą z niego korzystać SpaceX i Boeing, gdy jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego zaczną wysyłać astronautów na ISS.

Jest to drugi port dokowania dla komercyjnych kapsuł załogowych. Firma SpaceX dostarczyła go na IS w zeszłym miesiącu. Pierwszy zainstalowano trzy lata temu.

Dla Hague`a środowa akcja była już trzecim spacerem kosmicznym. Morgan, który na ISS dotarł miesiąc temu, w przestrzeń kosmiczną wyszedł po raz pierwszy.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych możliwości transportowania astronautów i zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wymiana członków załogi stacji następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów do współpracy z ISS, NASA postanowiła zwrócić się do amerykańskich partnerów prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie. Dzięki temu Boeing udostępni NASA swe załogowe statki Starliner, wynoszone w kosmos przez rakiety Atlas, a w przypadku SpaceX będą to jego statki Dragon w wersji załogowej (Crew Dragon) i jego rakiety nośne Falcon-9. Rakiety Atlas wytwarza spółka United Launch Alliance, której udziałowcami są Boeing i Lockheed. (PAP)

az/ mc/

Copyright © Fundacja PAP 2020