Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
09.09.2019 aktualizacja 09.09.2019

Koktajle białkowe nie przyspieszają regeneracji mięśni po treningu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ani koktajle na bazie białka serwatkowego, ani na bazie mleka nie poprawiają tempa regeneracji mięśni lepiej niż napoje zawierające w swoim składzie wyłącznie węglowodany - uważają naukowcy z University of Lincoln w Wielkiej Brytanii.

Na łamach najnowszego „Journal of Human Kinetics” (http://www.johk.pl/files/10078-68-2019-v68-2019-16.pdf) piszą oni, że powszechnie polecane shake’i proteinowe nie są najskuteczniejszym sposobem łagodzenia powysiłkowego bólu mięśni.

„Koktajle proteinowe od dawna są niezbędnym elementem torby na siłownię każdej podchodzącej poważnie do treningów osoby” - przypominają autorzy artykułu. Ich spożywanie bezpośrednio po wysiłku fizycznym ma przyspieszać regenerację mięśni oraz minimalizować ich bolesność. Jednak, zdaniem specjalistów, wcale nie jest to specjalnie skuteczna metoda. Zespół naukowców z University of Lincoln porównał efektywność dwóch różnych formuł napojów potreningowych. W badaniu uczestniczyło 30 mężczyzn, a wszyscy oni mieli co najmniej rok doświadczenia w sportach siłowych. Badacze podzielili ich na trzy grupy: jedna po wysiłku (takim samym dla każdego uczestnika) spożywała napój na bazie serwatki, druga na bazie mleka, a trzecia aromatyzowany koktajl z dekstrozy (węglowodanu).

Po 24 oraz 48 godzinach od treningu ochotników poddano testom. Poproszono ich o ocenę poziomu bolesności swoich mięśni - od „całkowitego braku bolesności” (0) do „bolesności mięśni tak dotkliwej, jak to tylko możliwe” (200). Uczestnicy wypełniali także kwestionariusze dotyczące siły i mocy swoich mięśni.

Okazało się, że we wszystkich trzech grupach wystąpił znaczny wzrost poziomu bólu mięśni, przy czym warto podkreślić, że wszędzie oceny wzrosły o ponad 90 punktów. Jednocześnie naukowcy odnotowali wyższe noty, jeśli chodzi o odczuwaną przez uczestników siłę i sprawność swoich mięśni. „Sugeruje to jednak brak różnic w regeneracji mięśni pomiędzy grupami spożywającymi różne koktajle potreningowe, a więc i brak dodatkowych korzyści z konsumpcji białka” - podsumowują autorzy publikacji.

„Oczywistym jest, że i białka, i węglowodany są niezbędne do skutecznej naprawy włókien mięśniowych po intensywnym treningu siłowym. Jednak wyniki naszego badania pokazują, że białko pite bezpośrednio po treningu nie wpływa znacząco na procesy regeneracyjne, ani nie zmniejsza bolesności mięśni” - mówi dr Thomas Gee, główny autor omawianej pracy.

„Stawiamy hipotezę, że dobrze zbilansowane codzienne praktyki żywieniowe wpłynęłyby w większym stopniu na odzyskiwanie masy mięśniowej niż specjalistyczne koktajle” - podkreśla.(PAP)

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024