Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
05.09.2019 aktualizacja 05.09.2019

Polacy członkami ukraińskiej Akademii Nauk Ekonomicznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwoje łódzkich naukowców otrzymało członkowstwo Akademii Nauk Ekonomicznych Ukrainy w dyscyplinie "zarządzanie". Profesorowie Beata Glinkowska-Krauze i Bogusław Kaczmarek z Uniwersytetu Łódzkiego od kilku lat prowadzą wspólne projekty naukowe i badawcze z ukraińskimi badaczami oraz zajęcia dla ukraińskich studentów.

"Przed agresją Rosji stopień rozwoju gospodarczego regionów ukraińskich był mniej więcej na poziomie Polski, teraz jest 3 razy niższy. Jeśli Ukraińcy nie zrobią postępu w ciągu kolejnych 10 lat, to zostaną ekonomicznie w tyle na długie dekady. Dlatego zależy im na każdej formie wsparcia" – tłumaczy prof. Bogusław Kaczmarek w komunikacie przesłanym przez rzecznika UŁ Pawła Śpiechowicza.

Razem z prof. Glinkowską-Krauze profesor od 2018 roku współpracuje z Narodową Akademią Nauk Ukrainy w Kijowie. Oboje zostali zaproszeni przez Radę Najwyższą Ukrainy (Wierchowna Rada – odpowiednik Sejmu RP) do doradzania w obszarze rozwoju ekonomicznego Ukrainy. Eksperci pomagają ukraińskim przedsiębiorcom na rynkach międzynarodowych.

Od 2016 r. na Wydziale Zarządzania UŁ działa Centrum Współpracy Naukowo-Badawczej: Polska-Ukraina. Tę, jedyną taką jednostkę naukową w Polsce, na Ukrainie reprezentuje prof. Viacheslav Chebotarov z Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Ukraiński naukowiec trzykrotnie pracował w Polsce jako visiting professor i wykładał przedmioty z zakresu komunikacji przez pryzmat wielokulturowości oraz form współpracy przedsiębiorstw dla studentów Wydziału Zarządzania UŁ.

Współpraca naukowa wymagała przezwyciężenia trudności organizacyjnych. "Okręg Ługański został zajęty przez Federację Rosyjską, więc uczelnia musiała zmienić siedzibę. Teraz jest w Starobielsku. Profesor V. Chebotarov może do Ługańska wjeżdżać, jeśli zgodę na to wyrażą urzędnicy rosyjscy. W związku z tym nasze spotkania naukowe organizujemy w Kijowie lub Połtawie, w innym przypadku sama droga zajęłaby dwie doby w jedną stronę" – wyjaśnia prof. Beata Glinkowska-Krauze.

Centrum zorganizowało kilka międzynarodowych konferencji naukowych i seminariów (3 w Polsce, w Łodzi i 2 na Ukrainie, w Kijowie). W jednym z nich wziął udział ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia, który omówił aktualne stosunki ukraińsko-polskie. W planach naukowców są kolejne polsko-ukraińskie seminaria i monografie, zaplanowane są one na listopad 2019 roku na Ukrainie i następne na 2021 rok.

"W seminaria włączamy naszych ukraińskich studentów. Tylko u nas na wydziale mamy ich ponad stu. Wśród nich będą ludzie, którzy zbudują nowy porządek ekonomiczny na Ukrainie i mamy nadzieję, że przyczynią się do pogłębiania współpracy handlowej z Polską" – mówi prof. Bogusław Kaczmarek w cytowanym komunikacie. Dodaje, że polskim naukowcom nie zależy na dyskusjach politycznych, ale na budowaniu naukowych, przyjacielskich i ekonomicznych mostów pomiędzy ośrodkami naukowymi Ukrainy i Europy, w tym w szczególności Polski.

W ciągu ostatnich 3 lat zespół polsko-ukraiński badał kierunki internacjonalizacji przedsiębiorstw ukraińskich, formy internacjonalizacji firm polskich i ukraińskich oraz znaczenie wielokulturowości i kultury biznesu dla sprawności funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Wyniki tych prac opublikowano w opracowaniach naukowych, podręcznikach i ekspertyzach badawczych na terenie Polski i Ukrainy.

W 2016r. podpisano mowę o współpracy między Katedrą Zarządzania Wydziału Zarządzania UŁ a Katedrą Teorii Ekonomiki, Marketingu i Przedsiębiorczości Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki w Starobielsku. Do współpracy naukowo-badawczej w 2018 roku dołączyły Instytut Ekonomiki Przemysłowości Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, a także Akademia Nauk Ekonomicznych Ukrainy.

PAP - Nauka w Polsce

kol/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024