20.10.2019
PL EN
07.09.2019 aktualizacja 07.09.2019

Zdrowie jamy ustnej przekłada się na stan zdrowia psychicznego seniorów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Choroby zębów i dziąseł, a także suchość w jamie ustnej (kserostomia) u osób po 60. roku życia ma związek ze zwiększonym ryzykiem depresji, nadciśnienia i pogorszenia funkcji poznawczych - wynika z analizy opublikowanej na łamach "Journal of the American Geriatrics Society".

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey przeprowadzili badania w grupie 2700 Amerykanów chińskiego pochodzenia, z których blisko połowa miała problemy z zębami, 19 proc. deklarowało problemy z dziąsłami, a 25,5 proc. - suchość w jamie ustnej.

Po przyjrzeniu się danym dotyczącym stresu i funkcji poznawczych uczestników, autorzy stwierdzili, że osoby, u których występowały choroby zębów i przyzębia, znacznie częściej doświadczały ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych oraz deficytów pamięci epizodycznej (objawy poprzedzające rozwój demencji). Kolejna analiza wykazała, że u seniorów, którzy doświadczali przewlekłego stresu częściej pojawiała się kserostomia oraz pogorszenie ogólnego zdrowia jamy ustnej.

"Choroby zębów i dziąseł występują bardzo często wśród starszych osób chińskiego pochodzenia. Suchości w jamie ustnej często z kolei towarzyszą cukrzyca i choroby układu sercowo-naczyniowego. Wyniki tych badań powinny zwiększyć świadomość pracowników służby zdrowia na temat zależności pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a stresem i funkcjami poznawczymi seniorów" - komentują naukowcy.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019