Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.09.2019 aktualizacja 15.09.2019

Lubuskie/ Program stypendialny dla przyszłych pielęgniarek i położonych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W woj. lubuskim rusza program stypendialny dla przyszłych pielęgniarek i położonych finansowany przez samorząd województwa. Jego celem jest zachęcenie studentów pielęgniarstwa do podjęcia pracy w regionie po zdobyciu wykształcenia – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

„Przekonaliśmy się już wielokrotnie, że najważniejsi są ludzie – kadra wysokospecjalistyczna. Jesteśmy zgodni, że potrzebujemy na naszym rynku pielęgniarek. A tylko poprzez wsparcie kardy medycznej możemy poprawić warunki leczenia w naszym regionie” – powiedziała na piątkowej konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że dlatego zarząd województwa zdecydował się na uruchomienie kolejnego programu stypendialnego. Kolejnego, bo pierwszym w dziedzinie służby zdrowia jest system pomocy finansowej studentom medycyny. Ma on na celu zwiększenie liczby lekarzy w regionie.

„Jesteśmy zdecydowani wypłacać studentom pielęgniarstwa stypendia w wysokości 1 200 zł od października do czerwca, czyli przez okres 10 miesięcy. Pierwszy nabór trwa do 31 października. Jesteśmy pewni, że to są bardzo dobrze wydane pieniądze, bo tylko poprzez wsparcie kardy medycznej możemy poprawić warunki leczenia w naszym regionie” – wyjaśniła Polak.

O stypendia mogą ubiegać się studentki/studenci III roku studiów I stopnia oraz I i II roku studiów II stopnia pielęgniarstwa lub położnictwa. Stypendyści podpiszą umowę, w której zobowiążą się do podjęcia pracy w lubuskich lecznicach po zakończeniu nauki.

Według przewodniczącej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze Weroniki Rozenberger, jakość leczenia to nie tylko aparatura, ale przede wszystkim ludzie.

„Na 10 tys. mieszkańców przypada 5 pielęgniarek. Polska jest w europejskim ogonie, jeżeli chodzi o liczbę pielęgniarek i położnych. Zachęcamy więc do studiowania i jestem pewna, że będą chętne do skorzystania ze stypendiów i - co za tym idzie - podjęcia pracy w Lubuskiem” – powiedziała Rozenberger.

W woj. lubuskim od roku na samorządowe stypendia mogą liczyć studenci medycyny, którzy zadeklarują pracę w tym regionie po ukończeniu studiów.

„W zakresie lekarzy zrealizowaliśmy plan. Mamy kierunek lekarski. Już niedługo będziemy mieli absolwentów. W pierwszym roku przyznaliśmy stypendia 85 studentom, którzy chcą z nami współpracować” – dodała Polak. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mhr/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024