Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
01.10.2019 aktualizacja 01.10.2019

Wrocławskie uczelnie wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

Jedenaście wrocławskich uczelni po raz kolejny wspólnie zainaugurowało rok akademicki 2019/2020. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 30.09.2019 Jedenaście wrocławskich uczelni po raz kolejny wspólnie zainaugurowało rok akademicki 2019/2020. Fot. PAP/Maciej Kulczyński 30.09.2019

Jedenaście wrocławskich uczelni zainaugurowało w poniedziałek wspólnie nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

W przemówieniu inauguracyjnym przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślił, że rozpoczęcie roku akademickiego to zawsze szczególna uroczystość. "Jednak w tym roku radość wspólnego świętowania przysłonił cień, jakim była śmierć prof. Marka Tukiendorfa. Politechnika Opolska straciła rektora, Kolegium Rektorów - współpracownika, a wielu z nas kolegę i przyjaciela" - powiedział, odnosząc się do samobójczej śmierci rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa, który zmarł w lipcu tego roku. Prof. Tukiendorf miał 55 lat, opolską politechniką kierował od 2012 roku.

"Nie ma wątpliwości, że ta śmierć była w znaczniej mierze wynikiem mowy nienawiści, dlatego jako środowisko akademickie musimy zrobić wszystko, żeby z mową nienawiści walczyć, aby śmierć prof. Tukiendorfa była ostatnim tragicznym tego typu zdarzeniem. My, rektorzy, pracownicy uczelni, studenci mamy wręcz taki obowiązek wobec społeczeństwa. Gdzie bowiem, jak nie na uczelniach powinny wykuwać się i obowiązywać najwyższe standardy współżycia społecznego" - podkreślił.

Prof. Madryas zwrócił uwagę, że choć ostatni rok był naznaczony smutnymi wydarzeniami, był także czasem intensywnej pracy środowiska akademickiego.

"Aktywność akademicka we Wrocławiu jest intensywna i przynosi znakomite rezultaty. Musimy pamiętać jednak, że w nadchodzącym roku czeka nas także ogrom pracy związany nie tylko z wejściem w życie przepisów nowej ustawy i zmierzenie się z nowym ustrojem uczelni, ale kończy się również kadencja obecnych władz uczelni oraz senatu. Czekają nas zatem wybory organizowane w nowym trybie" - wskazał.

Podczas inauguracji list od premiera Mateusza Morawieckiego odczytała posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka. Szef rządu podkreślił w nim, że miniony rok był dla polskiej nauki pod wieloma względami szczególnie intensywny. "Był to czas wdrażania przełomowej reformy systemu nauki szkolnictwa wyższego, Konstytucji dla Nauki - reformy, która, zwiększając autonomię polskich uczelni, otwiera przed nimi jednocześnie wielkie możliwości i wielkie wyzwania" - napisał premier.

Odczytany został również list wicepremiera Jarosława Gowina, w którym dziękował on rektorom i gronu akademickiemu za współpracę we wdrażaniu Konstytucji dla Nauki.

W inauguracji wrocławskich uczelni wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i regionu, wykładowcy i studenci. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Klaus von Klitzing, niemiecki laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Naukowej, tradycyjnie przyznawanej podczas inauguracji, został prof. Tadeusz Luty, wykładowca i były rektor Politechniki Wrocławskiej.

Po inauguracji roku akademickiego jej uczestnicy w odświętnym pochodzie przeszli do wrocławskiego ratusza, gdzie połączone chóry wrocławskich uczelni odśpiewały "Gaudeamus igitur".(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ wus/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024