Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
02.10.2019 aktualizacja 02.10.2019

UW i PW rozpoczęły nowy rok akademicki

Rektor prof. dr hab. inż. Jan Szmidt (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Warszawskiej. PAP/Wojciech Olkuśnik 01.10.2019 Rektor prof. dr hab. inż. Jan Szmidt (L) podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Warszawskiej. PAP/Wojciech Olkuśnik 01.10.2019

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego apelował o zachowywanie standardów debaty publicznej. A rektor Politechniki Warszawskiej przypominał o zmianach, jakie nastąpią na uczelniach w wyniku reform. We wtorek na tych warszawskich uczelniach zainaugurowano rok akademicki.

"Najbliższe miesiące będą szczególne, gdyż naszą wspólnotę czekają zmiany zarówno związane z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej Konstytucją dla Nauki, jak i z wyborem nowego rektora Politechniki Warszawskiej" - powiedział podczas inauguracji na Politechnice Warszawskiej rektor uczelni, prof. Jan Szmidt, szef Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Rektor przypomniał, że w dniu inauguracji wchodzi w życie - podobnie jak na uczelniach w całym kraju - kluczowy dla funkcjonowania uczelni dokument - nowy statut. Podkreślił, że rok 2019 jest zarówno okresem wdrażania nowego sytemu funkcjonowania uczelni, jak i aspiracji osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego "poprzez rzeczywistą transformację Politechniki Warszawskiej w instytucję prowadzącą badania na najwyższym poziomie, o większej niż dotychczas rozpoznawalności międzynarodowej" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie PW.

W odczytanym na PW liście prezydent RP Andrzej Duda napisał: "Nowy rok akademicki to nowe wyzwania i nowe możliwości. Mam wielką nadzieję, że zmiany, które dokonują się w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce, przyniosą dobre efekty i otworzą perspektywy dalszego rozwoju".

Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim przemówienie inauguracyjne prof. Marcina Pałysa, rektora UW, koncentrowało się m.in. na korzyściach, jakie przynosi współpraca wewnątrz uniwersytetu.

Na zakończenie swojego przemówienia rektor zaapelował o zachowywanie standardów debaty publicznej opartej na wymianie potwierdzonych naukowo informacji oraz szacunku do współrozmówców. "Dyskusje publiczne coraz rzadziej obliczone są na znalezienie choć minimalnej płaszczyzny porozumienia, a coraz częściej mają po prostu zniszczyć adwersarza. Mamy ogromny problem z głosami radykalnymi, skrajnymi, z brakiem szacunku dla dyskutantów, dla innych ludzi, z brutalizacją języka i zachowań" – podkreślał rektor.

Marcin Pałys poruszył też temat zmian klimatu. Zaznaczył, że rolą uniwersytetu jest zwiększanie świadomości dotyczącej wyników badań naukowych, które potwierdzają negatywny wpływ ocieplenia klimatu na środowisko i człowieka, a także konsekwencji tych zmian. Na stronie UW poinformowano, że na uczelni powstał zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”. Jego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie strategii działań na rzecz klimatu, które może podjąć uniwersytet.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024