16.10.2019
PL EN
08.10.2019 aktualizacja 08.10.2019

Fruktoza utrudnia metabolizm tłuszczu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wysoki poziom fruktozy w diecie utrudnia metabolizowanie tłuszczu przez wątrobę - informują naukowcy z Joslin Diabetes Center i Harvard Medical School w Bostonie. Ich wnioski publikuje pismo "Cell Metabolism".

"Fruktoza sprawia, że wątroba gromadzi tłuszcz. Spożywanie dużej ilości fruktozy działa więc tak, jakbyśmy spożywali więcej tłuszczu. Odwrotne działanie ma glukoza, która wspiera zdolność wątroby do metabolizowania tłuszczu. Co ciekawe, przy takiej samej kaloryczności fruktoza powoduje więcej negatywnych skutków niż glukoza" - mówi autor badań dr Carl Ronald Kahn.

Podczas serii badań prowadzonych na modelu zwierzęcym naukowcy porównywali wpływ sześciu różnych diet na metabolizm. Myszom podawano standardową karmę, karmę bogatą w fruktozę, karmę z wysokim poziomem glukozy, karmę wysokotłuszczową, karmę wysokotłuszczową z dużą ilością fruktozy i karmę wysokotłuszczową z dużą ilością glukozy.

Pod uwagę wzięto zależność pomiędzy każdą z diet a poziomem markerów stłuszczenia wątroby, takich jak poziom acylokarnityny. Acylokarnityna produkowana jest w komórkach wątroby podczas spalania tłuszczu, a jej wysoki poziom sygnalizuje, że w wątrobie jest zbyt dużo tłuszczu. Naukowcy zaobserwowali, że poziom acylokarnityny największy był przy diecie wysokotłuszczowej z wysokim poziomem fruktozy. Wyraźnie niższy było on przy diecie wysokotłuszczowej z wysokim poziomem glukozy, co potwierdziło wcześniejsze wyniki, świadczące o pełnieniu przez glukozę funkcji wspomagającej w procesie metabolizmu tłuszczu.

Monitorowana była także aktywność enzymu CPT1a, odgrywającego kluczową rolę w procesie spalania tłuszczu. Wysoki poziom CPT1a wskazuje, że prawidłowo pracują mitochondria, czyli centra energetyczne komórek. U gryzoni karmionych pożywieniem zawierającym dużo tłuszczu i dużo fruktozy poziom enzymu CPT1a i jego aktywność były bardzo niskie. W grupie tej także kształt mitochondriów odbiegał od normy, co wskazywało na zaburzenie ich pracy.

Zdaniem autorów, opracowanie leku blokującego metabolizm fruktozy mogłoby zapobiegać stłuszczeniu wątroby i jego negatywnym konsekwencjom, takim jak upośledzona tolerancja glukozy czy cukrzyca. (PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019