05.07.2020
PL EN
16.10.2019 aktualizacja 16.10.2019

Wsparcie rodziców pomaga dzieciom uniknąć depresji w życiu dorosłym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dobre relacje, wsparcie i zrozumienie rodziców są bardzo istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko depresji u nastolatków oraz chroniącym przed depresją także w życiu dorosłym - informują badaczki z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill na łamach pisma "JAMA Pediatrics".

Dr Ping Chen i dr Kathleen Mullan Harris poddały analizie dane dotyczące ponad 20 tys. nastolatków. Dane gromadzono od 1995 roku. Od momentu rozpoczęcia analizy z badanymi pięciokrotnie przeprowadzano wywiady do momentu, gdy osiągnęli wiek 40 lat.

Analiza wykazała, że pomiędzy wiekiem młodzieńczym a dorosłym objawy depresji znacznie częściej występowały u kobiet. Największe nasilenie objawów przypadało na okres dorastania, spadało po 20. roku życia oraz ponownie wzrastało przed 40. rokiem życia. Także w przypadku kobiet różnice w nasileniu objawów w poszczególnych okresach życia były większe.

Zaobserwowano ponadto, że pozytywne relacje i wsparcie rodziny miało związek z mniejszym nasileniem objawów depresji u nastolatków i przekładało się na mniejszą podatność na depresję w życiu dorosłym. Ochronny wpływ relacji rodzinnych był silniejszy w przypadku kobiet, zwłaszcza w okresie dorastania i po 20. roku życia. U mężczyzn wpływ tych relacji był słabszy, jednak trwał dłużej.

"Bliskie relacje z drugim człowiekiem są źródłem wsparcia społecznego i emocjonalnego, które pomaga nam rozwijać umiejętność radzenia sobie ze zmiennymi i kumulującymi się stresorami. Dorastanie to czas poważnych zmian w sferze neurologicznej, biologicznej, poznawczej i społecznej, co sprawia, że nastolatkowie są szczególnie narażeni na rozwój depresji, która może dawać o sobie znać przez całe życie" - podkreślają badaczki.

"Nabyte w tym wieku umiejętności i strategie radzenia sobie z problemami emocjonalnymi sprzyjają utrzymywaniu dobrego zdrowia psychicznego w życiu dorosłym i pomagają zapobiegać poważnym skutkom depresji, takim jak nałogi czy samobójstwo" - dodają autorki.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020