Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
29.10.2019 aktualizacja 29.10.2019

"Słuchanie" kolan

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mikrofon rejestrujący odgłosy wydawane przez chore kolana może pomóc w diagnostyce stanów zwyrodnieniowych – informuje pismo „PLOS One”.

Podobną technologię od lat wykorzystują inżynierowie szukający wad w konstrukcjach betonowych mostów. Naukowcy założyli, że kolana zachowują się jak konstrukcje inżynierskie – gładkie, „dobrze nasmarowane” powierzchnie poruszają się cicho względem siebie, podczas gdy nierówne i „nienasmarowane” – hałasują. I rzeczywiście, im „głośniejsze” było badane kolano, tym bardziej zaawansowane okazywały się zmiany zwyrodnieniowe.

Dzięki gładkiej i śliskiej chrząstce stawowej zdrowe stawy spełniają swoją funkcje bez problemów. Niewielkie uszkodzenia tej chrząstki organizm potrafi zwykle sam naprawić, jednak w przypadku choroby zwyrodnieniowej chrząstka stawowa ulega nieodwracalnemu zniszczeniu. Stawy stają się obolałe, sztywne i obrzęknięte. W diagnostyce zwykle stosowane są zdjęcia rentgenowskie, na których jednak chrząstka nie jest widoczna – można tylko pośrednio wnioskować o jej grubości i oceniać stan części kostnych.

Badania prowadzili naukowcy z Lancaster University, University of Central Lancashire oraz Manchester University. Do kolan 89 dorosłych osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe kolan przykleili miniaturowe mikrofony, wychwytujące dźwięki o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu można było rejestrować wydawane podczas ruchów dźwięki (badanych poproszono, aby pięć razy wstali z pozycji siedzącej).

Kształty fal dźwiękowych mogą być analizowane przez komputery, co pozwala ocenić stan zdrowia kolana. Zdaniem autorów powinno to poprawić diagnostykę choroby zwyrodnieniowej stawów i umożliwić lepsze leczenie, jednak konieczne są badania z udziałem większej liczby osób. Metody nie testowano na razie w przypadku innych stawów – na przykład biodrowego czy licznych stawów ręki. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024