09.07.2020
PL EN
25.10.2019 aktualizacja 25.10.2019

Naukowcy stworzyli kocie komórki macierzyste

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Brytyjski zespół, z pomocą genetycznej inżynierii otrzymał macierzyste komórki kota domowego. Pomogą one w badaniu chorób, na które zapadają te zwierzęta oraz ludzie.

Biotechnolodzy z University of London i brytyjskiego Animal Health Trust, na łamach pisma ”Stem Cells and Development” donieśli o kolejnym sukcesie w pracach nad komórkami macierzystymi.

Tym razem z pomocą specjalnie zaprojektowanego, modyfikującego geny wirusa, uzyskali indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste domowego kota (Felis catus).

Od dłuższego już czasu bada się podobny typ ludzkich komórek macierzystych. Można je tworzyć z innych komórek organizmu, bez konieczności wykorzystywania płodów jako źródła komórek macierzystych.

Nowe komórki mają umożliwić tworzenie modeli genetycznych chorób dotykających koty, ale także ludzi. To ważne narzędzie w walce z tymi schorzeniami.

„Uzyskane wyniki potwierdziły uzyskanie po raz pierwszy indukowanych komórek macierzystych kota domowego. Komórki te pozwolą na stworzenie modeli potrzebnych do badań genetycznych chorób i poszukiwań nowych terapii” - piszą w swojej pracy naukowcy.

Więcej informacji na stronie internetowej. (PAP)

mat/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020