28.02.2020
PL EN
30.10.2019 aktualizacja 30.10.2019

Mózg preferuje umiarkowanie skomplikowaną muzykę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ludzki mózg nie lubi nadmiaru nieprzewidywalnych i zaskakujących dźwięków. Aby piosenka przypadła mu do gustu, musi być zrównoważona – muzyczne niespodzianki nie mogą przeważać nad stałymi fragmentami utworu.

Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego tak prosta czynność, jak słuchanie muzyki, sprawia ludziom tyle przyjemności. W poprzednich badaniach wykazali, że ma to związek z przewidywaniem tego, co nastąpi. Badacze nie mogli jednak dojść do porozumienia, czy układ nagrody w mózgu aktywują w większym stopniu przewidywalne dźwięki, czy raczej nieoczekiwane zmiany melodii.

Teraz specjaliści z Kanady ustalili, że najprzyjemniejsze dla odbiorców jest słuchanie muzyki umiarkowanie skomplikowanej, tzn. takiej, w której przewidywalne elementy równoważą te nieoczekiwane.

Benjamin Gold z Uniwersytetu McGilla w Montrealu oraz jego współpracownicy oszacowali za pomocą modelu matematycznego przewidywalność wybranych fragmentów muzycznych. Następnie puszczali te fragmenty ochotnikom, którzy mieli za zadanie ocenić, jak bardzo im się one podobają.

Okazało się, że najwięcej sympatii wzbudzały właśnie utwory zrównoważone. Piosenki, które zawierały sporo zaskakujących momentów również były lubiane, pod warunkiem, że zawierały równie wiele łatwych do przewidzenia dźwięków lub fraz.

Wyniki badania opublikowano na łamach „Journal of Neuroscience” (http://dx.doi.org/10.1523/JNEUROSCI.0428-19.2019). (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020