06.07.2020
PL EN
15.11.2019 aktualizacja 15.11.2019

Niewyspanie osłabia kości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zbyt krótki sen ma związek z podwyższonym ryzykiem zmniejszenia mineralnej gęstości kości (BMD) oraz rozwoju osteoporozy – informuje "Journal of Bone and Mineral Research".

Gorzej uwapnione, słabsze kości są bardziej podatne na złamania, które w przypadku starszych osób mogą obniżyć jakość i długość życia.

Zespół dr Heather Ochs-Balcom, z University at Buffalo przeprowadził badanie z udziałem 11 084 kobiet w okresie pomenopauzalnym. Naukowcy brali pod uwagę palenie, wiek, wykształcenie, masę ciała oraz kilka innych czynników.

Dziesięć procent kobiet twierdziło, że spały mniej niż pięć godzin w ciągu nocy. W przypadku uczestniczek, które zgłaszały 5 lub mniej godzin snu w ciągu nocy stwierdzono niższe BMD we wszystkich czterech ocenianych lokalizacjach (całe ciało, kość udowa, szyja i kręgosłup) w porównaniu z kobietami, które zgłosiły przesypianie 7 godzin na dobę. Kobiety zgłaszające 5 godzin snu lub mniej miały odpowiednio o 22 proc. i o 63 proc. wyższe ryzyko obniżenia mineralnej gęstości kości oraz osteoporozy. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku kręgosłupa.

Nie jest jasne, w jaki sposób sen lub jego niedobór wpływają na mineralną gęstość kości Poprzednie prace wykazały związek między krótkim snem a zmianami hormonalnymi i metabolicznymi, a także stanem zapalnym. Krótkie spanie wiąże się ponadto z pogorszeniem nastroju, problemami sercowo-naczyniowymi, metabolicznymi i immunologicznymi.

„Nasze badanie sugeruje, że brak snu może negatywnie wpływać na stan kości, co jest kolejnym negatywnym skutkiem złego snu dla zdrowia. Mam nadzieję, że posłuży to za przypomnienie, aby dążyć do zalecanych 7 lub więcej godzin snu wciągu nocy dla zdrowia fizycznego i psychicznego” - powiedziała dr Ochs-Bacom. Jak zaznaczyła, w odróżnieniu od leków, sen nic nie kosztuje.

Kilka dni wcześniej American Academy of Sleep Medicine ogłosiła wyniki badań wskazujące, że wielu Amerykanów śpi za krótko, ponieważ zbyt dużo czasu poświęcają oglądaniu telewizji, grom komputerowym, książkom i imprezom sportowym.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020