26.05.2020
PL EN
24.11.2019 aktualizacja 24.11.2019

Popkulturowy Karol Darwin i jego słynna wyprawa

Darwin. Jedyna taka podróż / materiały prasowe Darwin. Jedyna taka podróż / materiały prasowe

To dobrze, że obok superbohaterów i innych postaci fikcyjnych bohaterami komiksu stają się kultowe postaci nauki. Dzięki książce "Darwin. Jedyna taka podróż" dzieci i starsi miłośnicy komiksu mogą poznać popkulturową wersję wyprawy młodego Karola Darwina na okręcie Beagle.

Jest rok 1831. Utalentowany, choć dość roztrzepany młodzieniec o nazwisku Karol Darwin wchodzi na pokład zacumowanego w londyńskim porcie okrętu Beagle. Podróż, która za chwilę się rozpocznie, zmieni życie nie tylko tego młodego człowieka, ale także całą współczesną naukę.

Nowa powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jérémiego Royera (twórców nagradzanego komiksu "Audubon. Na skrzydłach świata"), śledzi losy legendarnego naukowca u progu wielkich odkryć. Bazując na wspomnieniach samego Darwina opisanych w Podróży na okręcie Beagle, sięgając po biograficzne i naukowe źródła, autorzy przedstawiają jego spotkania z obcymi kulturami, fascynację dziką przyrodą czy znalezienie skamieniałości prehistorycznych gadów.

Darwin. Jedyna taka podróż / materiały prasowe

Czytelnicy wyruszą z Darwinem w fascynującą podróż w najdalsze zakątki świata. Odwiedzą tropikalne lasy i pełne życia wody oceanów. Będą świadkami odkryć, które dały początek przełomowej dla historii świata teorii ewolucji.

Autorzy komiksu zastrzegają, że książka przedstawia subiektywną, fabularyzowaną wersję losów młodego naukowca i jego podróży. "Chodziło nam raczej o osobistą wizję - jedną z wielu możliwych - tej odysei. Dlatego musieliśmy dokonać wyboru: które miejsca, postaci, zdarzenia wybrać spośród wszystkich przygód młodego Darwina" - pisze we wstępie Grolleau.

Fabien Grolleau - wychował się na komiksach o przygodach Tintina. Z wykształcenia jest architektem, ale swój zawód porzucił na rzecz komiksu. W 2003 roku wspólnie z Thierrym Bedoutem założył wydawnictwo Vide Cocagne, którym zajmuje się do dzisiaj. Jest autorem albumu "Masque du Fantôme”, stale współpracuje z wieloma rysownikami i wydawcami. Z kolei rysownik Jérémie Royer opublikował m.in. komiks „La Traversée”, a także „Yesterday” narysowany do scenariusza Davida Blota. Jest współautorem stworzonych wraz ze scenarzystą Fabienem Grolleau biograficznych komiksów o Jeanie-Jacquesie Audubonie oraz Karolu Darwinie.

Darwin. Jedyna taka podróż / materiały prasowe

Komiks "Darwin. Jedyna taka podróż" wydały Marginesy w przekładzie Pawła Łapińskiego.

zan/

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2020