28.02.2020
PL EN
24.11.2019 aktualizacja 24.11.2019

Od 1 do 15 listopada ponad 204 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy

Lublin, 01.10.2015. Przygotowanie do podania szczepionki w ramach darmowego programu szczepień dla seniorów, 1 bm. w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie. Lubelski Urząd Miasta zorganizował program darmowego szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65 lat. (pw/mgo) PAP/Wojciech Pacewicz Lublin, 01.10.2015. Przygotowanie do podania szczepionki w ramach darmowego programu szczepień dla seniorów, 1 bm. w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie. Lubelski Urząd Miasta zorganizował program darmowego szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 65 lat. (pw/mgo) PAP/Wojciech Pacewicz

W pierwszej połowie listopada odnotowano w Polsce 204 tys. 231 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

W kolejnych listopadowych meldunkach epidemiologicznych (1-7.11. oraz 8-15.11.) notowano odpowiednio 93 tys. 602 przypadki oraz 110 tys. 629 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu grypy lub jej podejrzenia w dwóch pierwszych tygodniach listopada wystawiono 511 skierowań do szpitala. Nie zanotowano zgonów.

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2020