08.07.2020
PL EN
29.11.2019 aktualizacja 29.11.2019

Gowin: przeciwstawiam się wszelkim próbom ograniczenia wolności nauki

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Rafał Guz  30.10.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Rafał Guz 30.10.2019

Będę konsekwentnie przeciwstawiał się wszelkim próbom ograniczania wolności nauki - napisał w piątek na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do doniesień medialnych nt. rozwiązania umowy z wykładowcą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził wykład dot. homoseksualizmu.

Z doniesień medialnych wynika, że Śląski Uniwersytet Medyczny rozwiązał umowę z wykładowcą, który przeprowadził wykład "Homoseksualizm a zdrowie", dowodząc m.in., że praktyki homoseksualne są niezgodne z naturą.

"Zgodnie z zapowiedzią będę konsekwentnie przeciwstawiał się wszelkim próbom ograniczania wolności nauki, z lewa, czy z prawa, ale także z wnętrza środowiska akademickiego" - napisał na Twitterze w reakcji na to wydarzenie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Chociaż uczelnie medyczne nie podlegają ministrowi nauki, włączę się w działania min. Szumowskiego (ministra zdrowia - PAP), by wyjaśnić ten przypadek. Jeżeli poniższy opis okaże się prawdziwy, będzie to jaskrawy przypadek złamania konstytucyjnej zasady wolności słowa" - podkreślił.

Gowin podał w swoim wpisie link do artykułu na ten temat zamieszczonego w serwisie Wpolityce.pl.

Rzeczniczka SUM Bożena Langner cytowana w mediach poinformowała, że dziekan kierujący Wydziałem Nauk Medycznych w Zabrzu niezwłocznie przedstawił swoje negatywne stanowisko na temat wykładu wraz z decyzją o rozwiązaniu z wykładowcą umowy o realizacji dzieła dydaktycznego. "To stanowisko zostało podtrzymane przez prorektora ds. studiów i studentów, który nadzoruje realizację zadań dydaktycznych na uczelni" - dodała rzeczniczka. Podkreśliła, że Śląski Uniwersytet Medyczny jest instytucją, na której nie są i nie będą popierane zachowania o charakterze homofobicznym. 

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020