06.07.2020
PL EN
06.12.2019 aktualizacja 06.12.2019

Toruń/ Prof. Andrzej Sokala będzie kandydował w wyborach rektora UMK

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawnik prof. Andrzej Sokala będzie kandydował w wyborach rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które odbędą się w marcu 2020 roku. Swoją decyzję ogłosił w czwartek podkreślając, że najważniejszy będzie dla niego zrównoważony rozwój uczelni badawczej.

Prof. Sokala od 2012 roku jest prorektorem UMK ds. studenckich i polityki kadrowej. Jest pierwszą osobą, która zadeklarowała chęć wzięcia udziału w marcowych wyborach. Nie będzie w nich kandydował dotychczasowy rektor prof. Andrzej Tretyn, gdyż zajmował to stanowisko przez dwie kadencje, a przepisy nowej ustawy o szkolnictwie wyższym nie pozwalają na wybór na trzecią. Obecny rektor już wcześniej zadeklarował, że i tak nie startowałby w wyborach po raz kolejny.

"Podjąłem decyzję o kandydowaniu na stanowisko rektora naszego uniwersytetu na najbliższą kadencję. Tradycją jest, że wybory na naszym uniwersytecie odbywają się wczesną wiosną - w marcu. W najbliższych latach czeka nas niezwykle intensywna praca związana z realizacją projektu uczelni badawczej. On na długie lata określi naszą pozycję w świecie nauki, nie tylko polskiej nauki" - mówił w czwartek na konferencji prasowej prof. Sokala.

Dodał, że konieczne jest także zadbanie o sprawy istotne dla wszystkich grup, które tworzą uniwersytet - pracowników, doktorantów i studentów. Podkreślił, że bardzo istotne jest sprawienie, aby wszyscy członkowie tej wspólnoty czuli się ważni i doceniani. Mottem jego programu wyborczego będzie harmonijny i zrównoważony rozwój całej uczelni - zarówno części bydgoskiej, jak i toruńskiej oraz różnych dyscyplin naukowych.

"Jako prorektor naszej uczelni znam doskonale jej problemy. Jestem przekonany, że dzięki temu sprostam wyzwaniom, które czekają nas w najbliższych latach. Upewniają mnie w tym także doświadczenie i pracowitość osób, które zdecydowały się wejść do mojej ekipy, jeżeli zostanę wybrany" - powiedział prof. Sokala.

Prof. Wojciech Wysota - dotychczasowy prorektor ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym - jest kandydatem na funkcję prorektora ds. badań naukowych, który będzie pierwszym zastępcą rektora. Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Włodzimierz Jaskólski kandyduje na funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym. Trzecim prorektorem miałby zostać dziekan Wydziału Humanistycznego UMK prof. Przemysław Nehring. Nazwiska dwóch kolejnych kandydatów na prorektorów nie zostały jeszcze ujawnione, gdyż muszą być skonsultowane z bydgoską częścią UMK, a w drugim przypadku z samorządem studenckim.

"Ani nowa ustawa ani nasz statut wiele nie zmieniają w kwestii wyborów rektora. Decyzję podejmie kolegium elektorów, w skład którego w myśl zapisów nowej ustawy wejdzie przynajmniej 20 procent studentów i doktorantów" - powiedział rzecznik prasowy UMK prof. Marcin Czyżniewski.

Prof. Sokala urodził się 12 maja 1955 roku. W 1989 roku uzyskał tytuł naukowy doktora. Habilitował się 10 lat później. Tytuł profesora nauk prawnych uzyskał w 2011 roku. W latach 2003-2005 był członkiem Trybunału Stanu. W październiku 2015 roku został wybranych przez Sejm VII kadencji sędzią Trybunału Konstytucyjnego, ale Sejm kolejnej kadencji podjął uchwałę w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej tego wyboru. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020