03.06.2020
PL EN
19.12.2019 aktualizacja 19.12.2019

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy dot. ustanowienia Dnia Nauki Polskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ustanowienie 19 lutego Dniem Nauki Polskiej w celu uznania dokonań polskich naukowców zakłada projekt ustawy, który wniosła do Sejmu w środę grupa posłów PiS. W uznaniu wybitnych osiągnięć Mikołaja Kopernika wybrano dzień jego urodzin.

Jak podano w uzasadnieniu celem projektu jest ustanowienie 19 lutego jako nowego święta państwowego. "Dzień Nauki Polskiej stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa" - czytamy.

Celem ustanowienia święta jest - według wnioskodawców - uznanie dokonań polskich naukowców, ich dążenia do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzeżenie fundamentalnej rolę nauki w tworzeniu cywilizacji.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

"Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty" - napisano w uzasadnieniu.

W ocenie wnioskodawców Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem najwyższego szacunku dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych.

"Stanowić będzie inspirację do pójścia w ich ślady. Wzmocni społeczny prestiż i zainteresowanie nauką" - piszą autorzy projektu. (PAP)

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020