29.03.2020
PL EN
02.01.2020 aktualizacja 02.01.2020

Pełnotłuste mleko nie tuczy dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, które piją pełnotłuste mleko są w mniejszym stopniu narażone na nadwagę lub otyłość niż dzieci pijące mleko odtłuszczone – potwierdzili kanadyjscy naukowcy, których wnioski publikuje „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Zespół badaczy z St. Michael`s Hospital of Unity Health Toronto przeprowadził metaanalizę 28 dotychczasowych badań z siedmiu krajów, w których wzięło udział łącznie blisko 21 tys. dzieci w wieku od 1 do 18 lat (DOI: 10.1093/ajcn/nqz276).

Ani jedne z analizowanych badań nie wskazały, że mleko odtłuszczone (0,1–2 proc.) ma związek z mniejszym ryzykiem nadwagi i otyłości. Z 18 badań wynikało natomiast, że to dzieci pijące pełnotłuste mleko były o 40 proc. mniej narażone na nadwagę i otyłość.

„Większość dzieci w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych spożywa krowie mleko codziennie i jest to istotne źródło tłuszczu w ich jadłospisie. Zgodnie z zaleceniami Health Canada, od drugiego roku życia dzieci powinny spożywać mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, aby zredukować prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości. Nasze badania sugerują jednak, że zalecenia te nie są uzasadnione” – komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020