26.02.2020
PL EN
09.01.2020 aktualizacja 09.01.2020

Przygotowania do maratonu odmładzają organizm

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pierwszy w życiu trening do maratonu i jego ukończenie zmienia naczynia krwionośne ochotników podobnie, jakby stali się o cztery lata młodsi - donoszą brytyjscy naukowcy. Szczególnie na zmianach zyskują osoby starsze.

Badacze z University College London and Barts Heart Centre in London twierdzą, że jednym lepszych noworocznych postanowień może być plan przebiegnięcia maratonu.

"Kiedy lekarze spotykają się w nowym roku z pacjentami, ustalenie z nimi zorientowanego na cel planu ćwiczeń, jak np. zapisanie się na maraton czy podobny tego typu bieg dla amatorów, może ich dobrze motywować do aktywności" - podkreśla dr Charlotte H. Manisty, współautorka pracy opublikowanej na łamach "Journal of the American College of Cardiology" (DOI: 10.1016/j.jacc.2019.10.045).

"Nasze badanie wskazuje na znaczenie zmiany stylu życia dla zmniejszenia ryzyka związanego ze starzeniem. To szczególnie ważne w świetle wyników pokazujących, że nigdy nie jest za późno, dostarczanych przez naszych starszych, wolniejszych biegaczy" - dodaje badaczka.

W badaniu wzięło udział 138 zdrowych osób w wieku średnio 37 lat, które po raz pierwszy postanowiły przebiec londyński maraton. Uczestnikom zalecono udział w specjalnym planie dla początkujących. Obejmował on przeciętnie 3 biegi tygodniowo, przez okres 17 tygodni. Dopuszczalne jednak były także inne plany treningowe.

Analiza efektów zachęca do biegania. Jak się bowiem okazuje, u zdrowych osób skurczowe ciśnienie krwi spadło o 4 mmHg, a rozkurczowe - o 3 mmHg. Jednocześnie u ochotników zmniejszyła się sztywność aorty w stopniu odpowiadającym odmłodzeniu prawie o cztery lata.

Stwardnienie tętnic (czyli także aorty) to normalna część starzenia się, zwiększa ona jednak ryzyko problemów z układem krążenia, demencji czy kłopotów z nerkami, nawet pod nieobecność miażdżycy. Problemy z układem krążenia, w tym poważne zdarzenia bardziej grożą też osobom z nieleczonym nadciśnieniem.

Najwięcej z biegu skorzystali starsi biegacze, a wśród nich wolniejsi i mężczyźni.

"Nasze badanie pokazuje, że w realnych warunkach, w czasie sześciu miesięcy możliwe jest odwrócenie skutków starzenia się naczyń krwionośnych. Korzyści te pojawiły się u ogólnie zdrowych osób, w różnym wieku, a czas ich biegu wskazuje, że cel jest osiągalny dla początkujących uczestników" - podkreśla dr Manisty.

Choć w projekcie brali udział tylko zdrowi ochotnicy, to według badaczy jeszcze więcej korzyści mogą odnieść osoby z nadciśnieniem i sztywniejszymi tętnicami.

Oczywiście zawsze warto zapytać o opinię lekarza przed podjęciem nietypowego dla siebie wysiłku.

Więcej informacji na stronach. (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020