28.02.2020
PL EN
16.01.2020 aktualizacja 16.01.2020

Atrament do drukowania trójwymiarowych jajników

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po raz pierwszy udało się zidentyfikować i zmapować lokalizację białek strukturalnych jajnika świni. Będą one stanowić podstawę „atramentu” do drukowania sztucznego, trójwymiarowego jajnika, który po wszczepieniu do organizmu bezpłodnej kobiety ułatwi jej zajście w ciążę i urodzenie dziecka.

"To ogromny krok naprzód w zakresie zachowania płodności i przywrócenia prawidłowej gospodarki hormonalnej" - uważają autorzy odkrycia z Northwestern University w Chicago, publikujący na łamach "Scientific Reports" (https://www.nature.com/articles/s41598-019-56454-3).

Jak wyjaśniają, może to być przełom dla wielu młodych kobiet, które w wyniku terapii przeciwnowotworowej stały się bezpłodne.

"Naszym celem jest wykorzystanie białek strukturalnych jajników świni do stworzenia biologicznego rusztowania, które będzie wiązać ze soba w jednym miejscu komórki jajowe i komórki produkujące hormony. Po wszczepieniu taki sztuczny jajnik będzie reagował na naturalne sygnały owulacji i umożliwi zajście w ciążę" - tłumaczy dr Monica Laronda, główna autorka badania.

W listopadzie 2019 roku dr Laronda wraz z trzema współpracownikami otrzymała patent na stworzenie sztucznego jajnika. Wcześniej udało im się wydrukować w pełni funkcjonalny, trójwymiarowy jajnik mysi. Po wszczepieniu go wysterylizowana samica zaszła w ciążę i urodziła żywe młode. Te przełomowe wyniki zostały opublikowane w 2017 roku w "Nature Communications".

"Białka strukturalne tworzące jajnik świni to ten sam rodzaj protein, który występuje u nas. Są więc doskonałym źródłem +bioatramentu+ do drukowania trójwymiarowego jajnika dla ludzi" - mówi dr Laronda.

"Jesteśmy teraz o krok bliżej do przywrócenia płodności i wznowienia produkcji hormonów płciowych u młodych kobiet, które w dzieciństwie przeszły terapię przeciwnowotworową skutkującą przedwczesną menopauzą. Jeszcze trochę pracy przed nami, ale już niebawem będziemy mogli przetestować nasze nowe atramenty" - dodaje.

Metodologia, którą dr Laronda i współpracownicy zastosowali do identyfikacji i mapowania białek strukturalnych jajnika świni, może być wykorzystana do badania także innych narządów.

"Opracowaliśmy linię technologiczną do identyfikacji i mapowania białek stanowiących rusztowanie różnych narządów - podsumowuje dr Laronda. - Osiągnęliśmy to jako pierwsi na świecie i mamy nadzieję, że nasz patent pobudzi dalszy rozwój dziedziny, jaką jest druk narządów 3D". (PAP)

kap/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020