06.07.2020
PL EN
15.01.2020 aktualizacja 15.01.2020

Studenci Politechniki Śląskiej z nową pracownią dla Przemysłu 4.0

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach otwarto w środę pracownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt i technologie dla Przemysłu 4.0. Dzięki współpracy uczelni z firmą Atlas Copco studenci nauczą się tam m.in. montażu zautomatyzowanego stosowanego przy produkcji samochodów.

"To już nie tylko wiedza książkowa, to są rzeczywiste rozwiązania stosowane w największych firmach w branży samochodowej" – powiedział podczas uroczystego otwarcia pracowni rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor dodał, że sprzęt znajdujący się w nowym laboratorium reprezentuje najnowsze technologie z zakresu montażu zautomatyzowanego, doskonalenia jakości tego procesu czy zwiększania niezawodności systemów technicznych, w tym przypadku związanych z samochodami.

"Staramy się, żeby nasi studenci byli jak najlepiej przygotowani do przyszłej pracy, żeby byli nie tylko obserwatorami technologii Przemysłu 4.0, ale przede wszystkim, żeby kreowali ten rozwój, a żeby ten rozwój kreować, muszą być na bieżąco" – podkreślił prof. Mężyk.

Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, gdzie znajduje się pracownia, dr hab. inż. Anna Timofiejczuk wskazała, że dzięki zajęciom w nowym laboratorium studenci nauczą się, jak łączyć tradycyjne zagadnienia z zakresu mechaniki, podstaw konstrukcji maszyn i ich wytrzymałości z nowoczesnymi technologiami i systemami IT.

Zajęcia w nowej pracowni skierowane będą głównie do studentów automatyki i robotyki, mechatroniki i zarządzania inżynierią produkcji.

Jak podała uczelnia, systemy firmy Atlas Copco wykorzystywane są m.in. przez producentów samochodowych takich jak Fiat, Opel czy BMW.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020