Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.01.2020 aktualizacja 23.01.2020

Zmiany klimatu mogą przynieść więcej wypadków, urazów i zgonów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jeśli zmiany klimatu będą postępować, to w USA może umierać rocznie o 2 tys. osób więcej, w wyniku utonięć i upadków, ale także napadów - ostrzegają naukowcy. Podkreślają, że na razie nie da się wyjaśnić związku między wahaniami temperatur a częstszymi urazami.

Naukowcy z brytyjskiej uczelni Imperial College London i dwóch amerykańskich uniwersytetów, Columbii i Harvardu, przeanalizowali liczbę zgonów w wyniku urazów w USA (z wyłączeniem Hawajów i Alaski) w latach 1980–2017 i zestawili je z nietypowymi zmianami temperatury.

Według ich prognoz, gdyby temperatura w każdym miesiącu we wszystkich stanach wzrosła o dwa stopnie w porównaniu z ich długoterminiowymi średnimi poziomami (górna granica wzrostu temperatur przyjęta w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego), to roczna liczba zgonów w wyniku utonięć i wypadków w USA zwiększyłaby się o dwa tysiące.

Naukowcy podkreślili, że każdego roku z powodu samych urazów na całym świecie umiera 5 mln ludzi i jest to prawie jedna dziesiąta wszystkich zgonów. Wielu urazom można zapobiec. Dlatego autorzy opublikowanego w dzienniku "Nature Medicine" badania twierdzą, że należy wziąć je pod uwagę w ramach działań mających lepiej przygotować ludzkość na przyszłość z potencjalnie katastrofalnymi zmianami klimatu.

Serwis The Verge przywołał też wyniki innego badania z terenu USA i Meksyku, według którego wskaźniki samobójstw w obu krajach rosły wraz ze wzrostem średnich miesięcznych temperatur. Podkreślono jednak, że powody, dla których liczba samobójstw, śmiertelnych urazów czy wypadków samochodowych rośnie podczas skoków temperatur, nie zostały jeszcze dobrze poznane.

Główny autor badania Robbie Parks z Uniwersytetu Columbia podkreślił, że kluczowa dla zdrowia psychicznego jest ekspozycja nie tylko na zmiany klimatu, ale również "środowisko w ogóle". Według Parksa należy przeprowadzić w tym obszarze bardziej wnikliwe badania, zwłaszcza w przypadku młodszych osób.

Utonięcia mogą być natomiast związane z większą liczbą osób próbujących się ochłodzić. Naukowcy zauważają również, że w czasie upałów ludzie są bardziej pobudzeni i piją więcej alkoholu, co może prowadzić do częstszych napaści i wypadków samochodowych. Jak zauważył serwis, istnieją badania, które wiążą wyższe temperatury z większą przestępczością. Z drugiej jednak strony, wyższa temperatura może redukować ryzyko upadków wśród seniorów.

Naukowcy odkryli też, że obrażenia odnoszone w transporcie, w tym wypadkach samochodowych, stanowią przyczynę większości przypadków zgonu podczas temperatur odbiegających od normy. Na drugim miejscu uplasowały się przypadki samobójstw. Jednak w przyszłości to zgony w wyniku utonięć w upalne dni mogą odnotować największy przewidywany wzrost (14 proc.) - wskazali.

Badanie pokazało również, że najczęściej w związku z wysokimi temperaturami umierają młodzi mężczyźni w wieku od 15 do 34 lat, a najbardziej dotknięte tym problemem mogą być trzy południowe stany Kalifornia, Teksas i Floryda.

Autorzy opublikowanej w połowie stycznia pracy podkreślają, że dotychczas zależność wahań temperatur i liczby urazów, które mogą okazać się śmiertelne, była pomijana w badaniach. Wcześniej analizowano sposób, w jaki zmiany klimatu mogą prowadzić do zwiększenia liczby zgonów z powodu chorób związanych z upałami lub przenoszonych przez komary.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w latach 2030–2050 około 250 tys. osób rocznie może umrzeć z powodu niedożywienia, malarii, biegunki i stresu termicznego pogłębionego przez zmiany klimatu.(PAP)

lus/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024