Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
31.01.2020 aktualizacja 31.01.2020

Otwarto Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska otwarto w piątek na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego działalność ma być odpowiedzią na potrzeby związane ze zmianami klimatu w regionie oraz kraju.

Rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał podczas uroczystości, że Politechnika Śląska uzyskała w ubiegłym roku prestiżowy tytuł uczelni badawczej, co wiązało się m.in. z określeniem priorytetowych obszarów badawczych. Jednym z nich jest ochrona klimatu i środowiska oraz nowoczesna energetyka. „To Centrum, które powstało, łącznie z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych na różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy zaplecze badawcze dla priorytetowego obszaru badawczego" – powiedział rektor.

Prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że działania Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska mają swoją genezę w 2014 r. w badaniach pracowników Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, ale idea utworzenia Centrum narodziła się w 2018 r. podczas wizyty w Gliwicach dr. Bertranda Piccarda – podróżnika, innowatora, doktora honoris causa Politechniki Śląskiej. Do współpracy przy utworzeniu centrum uczelnia zaprosiła Miasto Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w 2018 r. rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, dr Bertrand Piccard, ówczesny prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

"Idea utworzenia Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska pojawiła się rok temu, niemal równolegle, gdy ogłaszaliśmy pomysł uruchomienia Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Dobrze widzieć, że w tak krótkim czasie udało nam się przejść od słów do czynów. Dzisiaj inaugurujemy działalność Centrum, a niedawno wystartowały nabory wniosków do funduszu. Dzięki niemu uczelnie takie jak Politechnika Śląska mogą pozyskać pieniądze na organizację zajęć ze światowej klasy naukowcami. Wszystkie te działania powodują, że Metropolia staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania, ale także do związania z nią przyszłości" - powiedział w piątek przewodniczący Karolczak.

Główną misją centrum jest działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska. W badaniach prowadzonych przez naukowców Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska zostanie wykorzystane mobilne laboratorium pomiarów imisji zanieczyszczeń powietrza. Samochód, wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego czy zestaw meteo umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie.

Wśród celów centrum jest edukacja oraz angażowanie studentów Politechniki Śląskiej, uczniów Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej i szkół podstawowych w działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska w Polsce oraz na świecie. Planowane są wykłady i zajęcia poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z efektem cieplarnianym, prognozami wzrostu temperatury atmosfery Ziemi, zahamowaniem zmian klimatycznych.

"W tej chwili Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska to interdyscyplinarna przestrzeń, dlatego też zapraszamy do współpracy nie tylko naukowców i studentów z Politechniki Śląskiej, ale także wszystkie instytucje zainteresowane tą tematyką oraz władze samorządowe, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Miasto Gliwice, jak i wszystkie miasta zlokalizowane w regionie" - powiedział prof. Arkadiusz Mężyk.

"Miasto Gliwice pragmatycznie podchodzi do tego rodzaju działań. Z jednej strony chciałbym zaoferować przestrzeń miasta jako miejsca, gdzie można robić badania, doświadczenia. Z drugiej strony oczekuję, że Centrum przyniesie nam rozwiązania i podpowie, jak dawać sobie radę z problemami ochrony klimatu i czystości powietrza" – powiedział prezydent Gliwic Adam Neumann. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024