07.04.2020
PL EN
17.02.2020 aktualizacja 17.02.2020

W głębszych warstwach skóry wszyscy mamy takie same bakterie

Choć na powierzchni skóry bakterie poszczególnych osób zwykle bardzo się różnią, to w jej wnętrzu takie same bakterie żyją u różnych ludzi. Odkrycie pomoże zrozumieć działanie skóry i jej choroby.

Skład bakteryjnej flory na skórze jest tak unikalny dla każdego, że można go porównać do odcisków palców - mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze. Jednak, jak pokazało badanie opisane przez nich w piśmie „mBio”, głębiej, pod względem bakterii, wszyscy są do siebie podobni.

„Zauważyliśmy, że mikrobiom na naskórku jest unikalny. Bardzo może się różnić i zależy od płci oraz wieku. Z drugiej strony, mikrobiom w skórze właściwej jest taki sam - niezależnie od wieku i płci. Nikt tego wcześniej nie pokazał” - mówi dr Lene Bay z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Wyniki pomogą zrozumieć funkcjonowanie skóry i jej schorzenia, takie jak egzema czy łuszczyca - przekonują badacze.

„Ważne jest, aby porzucić założenie, że wszyscy jesteśmy różni i że mikrobiom skóry nie jest aż tak istotny. Wiemy, że bakterie odgrywają ważną rolę w chorobach skóry. Z tego względu, musimy zrozumieć żyjące w skórze bakterie” - twierdzi współautor badania prof. Thomas Bjarnsholt.

„Szczególnie w przypadku zaburzeń skóry, można zauważyć, że jej równowaga zanika i pojawiają się pewne dominujące gatunki bakterii. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże nam zrozumieć np., jak powstaje egzema i jakie nieprawidłowości się w skórze pojawiają” - podkreśla prof. Bjarnsholt.

Nowa wiedza może też pozwolić na lepsze zrozumienie zachowania ran, oraz infekcji skóry, także tych zachodzących w trakcie operacji chirurgicznych.

„Kiedy przecina się skórę w trakcie zabiegu, część bakterii można wtłoczyć głębiej. Bakterie wewnątrz skóry nie zostały bowiem usunięte z pomocą chirurgicznego etanolu, tak jak te na naskórku. Jakie jest tego znaczenie i czy może to powodować pooperacyjne zakażenia - to jedno z zagadnień, które trzeba lepiej poznać” - podkreśla dr Bay.

Badacze, w swoim projekcie sprawdzili próbki pobrane w czasie operacji z kolan i bioder, czyli z suchych miejsc skóry. Teraz chcą sprawdzić miejsca bardziej natłuszczone i wilgotne, takie jak skórka pod pachami czy na górze pleców.

W dalszej kolejności zamierzają przebadać skórę osób chorych.

Więcej informacji na stronie:

https://healthsciences.ku.dk/newsfaculty-news/2020/02/right-beneath-the-skin-we-all-have-the-same-bacteria/

http://dx.doi.org/10.1128/mBio.02945-19 (PAP)

mat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020