07.04.2020
PL EN
26.02.2020 aktualizacja 26.02.2020

Szansa na szybsze gojenie złamań

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dwa znane już leki, podane szczurom jednocześnie, pomagały szybciej zrastać się ich kościom - wspierały aktywność komórek macierzystych, wiązanie wapnia w miejscu uszkodzenia, tworzenie nowej kości i gojenie. Podobna terapia prawdopodobnie mogłaby działać u ludzi.

Odkrycie naukowców z Imperial College London i amerykańskiego Beaumont Health wskazuje, że stosunkowo łatwo można przyspieszyć naturalny proces zrastania się pękniętych kości.

Jak wyjaśniają jego autorzy, przy urazach w szpiku kostnym uruchamiają się różnego typu komórki macierzyste, które pomagają w naprawie uszkodzenia. Badanie na szczurach pokazało, że jednorazowe podanie dwóch, używanych już osobno leków pobudza szpik do intensywniejszego działania naprawczego, powodując w ten sposób lepsze wiązanie wapnia w miejscu złamania i przyspieszając tworzenie nowej kości.

Jeden ze środków stosuje się obecnie przy przeszczepach szpiku, a drugi do kontrolowania pęcherza.

Naturalnie potrzebne będą dalsze badania, w tym testy z udziałem ludzi. Jednak mogą być one prostsze, niż w przypadku nowych substancji.

"Musimy sprawdzić, czy leki te uwalniają komórki macierzyste u zdrowych ochotników, zanim przetestujemy je na pacjentach ze złamaniami. Znamy już te leki i wiemy, że są bezpieczne dla ludzi. Potrzebujemy tylko funduszy na badania na ludziach" - mówi dr Tariq Fellous, główny autor publikacji, która ukazała się na łamach „npj Regenerative Medicine”.

Naukowcy liczą na to, że z pomocą farmakologicznego koktajlu będzie można lepiej leczyć różnorodne, w tym groźne złamania, np. kręgosłupa, bioder czy nóg.

"Zamiast opracowywania nowych terapii - wymagających długich i kosztownych badań, opartych na komórkach macierzystych - nasze podejście wykorzystuje możliwości własnych komórek macierzystych organizmu, przy użyciu istniejących już leków. Wiemy już, że wykorzystane przez nas terapie są bezpieczne. Pozostaje tylko sprawdzić, czy pomagają one naszym ciałom wracać do zdrowia" - dodaje współautorka odkrycia dr Andia Redpath.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020