07.04.2020
PL EN
25.02.2020 aktualizacja 25.02.2020

Do końca wieku wszystkie rafy mogą wyginąć

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z powodu ocieplenia i zakwaszenia oceanów do 2100 roku mogą zostać zniszczone praktycznie wszystkie rafy koralowe. W ciągu najbliższych 20 lat podobny los może spotkać aż 70-90 proc. raf - wynika z doniesień przedstawionych podczas konferencji Ocean Sciences Meeting 2020 w USA.

W trakcie Ocean Sciences Meeting 2020 naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego przedstawili ciemną wizję przyszłości oceanów. "W 2100 roku będzie to wyglądać dosyć ponuro" - mówi Renee Setter, specjalistka w dziedzinie biogeografii.

Na całym świecie koralowce są zagrożone ze względu na rosnące temperatury oceanów i ich zakwaszenie. Coraz częściej ulegają tzw. blaknięciu, które polega na obumieraniu żyjących w nich symbiotycznych alg. Takie korale nie są jeszcze martwe, ale stają bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w środowisku.

Naukowcy starają się ratować uszkodzone w ten sposób rafy, umieszczając w nich nowe koralowce, wyhodowane w laboratorium. Miałyby one zapoczątkować odnowienie zniszczonych ekosystemów.

Naukowcy z Hawajów przeanalizowali miejsca, które nadają się do takich działań ratunkowych. Następnie przeprowadzili symulacje warunków, jakie w przyszłości mogą panować w oceanach. Uwzględnili m.in. temperaturę, energię fal, zakwaszenie oceanu, zanieczyszczenie, czy połowy ryb.

Wnioski są pesymistyczne. W ciągu zaledwie 20 najbliższych lat może zginąć aż od 70 do 90 proc. raf koralowych. A do 2100 praktycznie ich już nie będzie - oznajmili badacze.

"Szczerze mówiąc większość lokalizacji już teraz odpada. Kilka miejsc dostępnych do 2100 roku obejmuje tylko mały fragment okolic Dolnej Kalifornii (fragment Półwyspu Kalifornijskiego, oblewany przez wody Pacyfiku i Zatoki Kalifornijskiej - PAP) i Morze Czerwone, które nie są jednak najlepszymi miejscami dla raf koralowych z powodu bliskości rzek" - alarmuje Renee Setter.

Naukowcy zwracają uwagę, że choć zanieczyszczenia stwarzają zagrożenia dla morskich organizmów, to korale są wyjątkowo wrażliwe na zmiany środowiska wywołane emisjami do atmosfery.

„Próby sprzątania plaż i walka z zanieczyszczeniami są wspaniałe. Trzeba to dalej robić. Jednak ostatecznie to walka ze zmianami klimatycznymi jest czymś, co musimy wspierać, aby chronić korale i unikać niszczących je, złożonych czynników” - podkreśla badaczka.

Więcej informacji na stronie.

 

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020