07.04.2020
PL EN
26.02.2020 aktualizacja 26.02.2020

Niedawno odkryta bakteria walczy z zanieczyszczeniami gleb

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nieznany dotychczas szczep bakterii glebowych, które przyczyniają się do rozkładu materii organicznej, w tym związków chemicznych powodujących raka, odkryli naukowcy z amerykańskiego Cornell University.

Prof. ekologii mikroorganizmów Dan Buckley i pięciu innych badaczy z Cornell oraz ich współpracownicy z Lycoming College opisują nowe bakterie w artykule opublikowanym w magazynie „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.

Bakterie należą do rodzaju Paraburkholderia, który jest znany ze zdolności do rozkładania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) - związków, które mogą powodować raka. Niektóre szczepy wspierają rozwój brodawek korzeniowych, wiążących azot z atmosfery.

Pierwszym krokiem było zsekwencjonowanie genów rybosomalnego RNA bakterii, co dowiodło, że Paraburkholderia madseniana jest nieznanym do tej pory gatunkiem. Obserwując nowy szczep naukowcy zauważyli, że jest on wyjątkowo przystosowany do rozbijania WWA, które powstają w wyniku poddawania wysokiej temperaturze ligniny, jednego z głównych składników roślinnej biomasy i materii organicznej w glebie.

Oznacza to, że nowo zidentyfikowana bakteria może stać się ważnym obiektem badań dotyczących biodegradacji i istotnym graczem w obiegu węgla w przyrodzie.

W przypadku P. madseniana laboratorium Buckleya zamierza dowiedzieć się więcej o symbiotycznej relacji pomiędzy bakteriami a korzeniami leśnych drzew. Wstępne badania wykazują, że drzewa „karmią” bakterie węglem, a w zamian mikroorganizmy rozkładają materię organiczną w glebie, udostępniając roślinom składniki odżywcze, jak azot i fosfor.

Zrozumienie, w jaki sposób bakterie rozkładają materię organiczną, może być kluczowe dla równowagi gleb i przewidywania przyszłości światowego klimatu. (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020