Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.02.2020 aktualizacja 25.02.2020

Akademia Górniczo-Hutnicza będzie współpracować z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) podpisały porozumienie o współpracy badawczo-dydaktycznej. Jest to kolejna taka umowa zawarta przez uczelnię ze służbą specjalną, po umowie ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Jak podkreślili we wtorek przedstawiciele AGH, porozumienie z ABW pozwoli m.in. poszerzyć ofertę kształcenia na unikatowym kierunku w AGH, jakim są Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce.

Według nich porozumienie o współpracy krakowskiej uczelni z ABW otwiera nowe możliwości w zakresie badań naukowych oraz wdrożeń związanych ze sferą technologii bezpieczeństwa. Dzięki temu studenci AGH będą mogli kształcić się od doświadczonych praktyków podczas zajęć dydaktycznych czy warsztatów. Strony umowy zobowiązały się również do prowadzenia wspólnych projektów badawczych z zakresu bezpieczeństwa.

„Kolejna już umowa z organami ochrony państwa to w mojej ocenie przede wszystkim duża szansa dla naszych studentów. Będą oni mogli poznać najnowsze metody zwalczania różnych rodzajów przestępczości bazując na wiedzy eksperckiej” - ocenił prorektor ds. współpracy AGH prof. Jerzy Lis.

Podkreślił, że AGH jako uczelnia badawcza, ma także duże oczekiwania wobec projektów naukowo-badawczych planowanych wspólnie z ABW.

Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce to kierunek AGH kształcący specjalistów z zakresu informatyki śledczej czy analityki kryminalistycznej. Jego absolwenci mają szansę znaleźć zatrudnienie jako pracownicy laboratoriów kryminalistycznych, chemicznych, farmaceutycznych czy biotechnologicznych, a także jako funkcjonariusze służb państwowych. W styczniu tego roku krakowska uczelnia zawarła podobne porozumienie o współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024