30.03.2020
PL EN
28.02.2020 aktualizacja 28.02.2020

Bakterie jelitowe mogą mieć związek z nadciśnieniem płucnym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W jelitach osób z tętniczym nadciśnieniem płucnym (PAH) występują bakterie na tyle specyficzne, że ich wykrycie pozwala przewidzieć tę chorobę z dokładnością 83 proc. – informuje pismo „Hypertension”.

PAH jest przewlekłą, postępującą chorobą, w której tętnice dostarczające krew do płuc ulegają zwężeniu, co powoduje objawy takie jak duszność, kołatanie serca i zmęczenie. Utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi w tętnicach płucnych powoduje, że prawa strona serca zbyt ciężko pracuje. Z czasem wysiłek związany z pompowaniem krwi przez płuca staje się zbyt duży - pojawia się prawostronna niewydolność serca.

Każdy człowiek ma w jelitach masę mikroorganizmów znaną jako mikrobiom. Mikrobiom pomaga w wykorzystaniu substancji zawartych w pokarmie, ale ma także wieloraki wpływ na organizm – czasem dodatni, czasem ujemny.

Zespół doktora Mohana Raizady z University of Florida College of Medicine w Gainesville zidentyfikował w jelitach osób chorych na tętnicze nadciśnienie płucne specyficzny zespół bakterii, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. Wykrycie tych bakterii może być wskazówką diagnostyczną.

„Po raz pierwszy pokazaliśmy, że określone bakterie w jelitach występują u osób z PAH. Podczas gdy obecne metody leczenia PAH koncentrują się na płucach, spojrzenie na oś płuca/jelita mogłoby otworzyć drzwi do nowych terapii skoncentrowanych w układzie trawiennym” - powiedział dr Raizada.

Do badania pobrano próbki kału od 18 pacjentów z PAH i 12 osób bez chorób płuc i układu krążenia w wywiadzie. Z próbek kału wyizolowano i zsekwencjonowano DNA mikrobiomu. Testy ujawniły grupę bakterii występujących tylko u pacjentów z PAH. Jest to pierwszy związek pomiędzy konkretnymi bakteriami a tętniczym nadciśnieniem płucnym. Wcześniej różne bakterie jelitowe zostały skojarzone z różnymi chorobami układu krążenia, w tym nadciśnieniem tętniczym (nie płucnym).

„Byliśmy bardzo zaskoczeni, widząc takie powiązanie w niewielkiej grupie badanych - powiedział Raizada. - Zazwyczaj, aby uzyskać podobne wyniki potrzeba setek pacjentów”.

Mikrobiom jelitowy ulega nieustannym zmianom, w zależności od tego, co jemy, od środowiska, czy cech genetycznych. Jak jednak zaznaczył dr Raizada, bakterie związane z PAH są wyjątkowe i nie wydają się zmieniać.

Jeśli wyniki zostaną potwierdzone w większym badaniu, unikatowy profil bakteryjny może pomóc wcześnie zdiagnozować PAH, być może zastępując obecnie stosowane w diagnostyce inwazyjne cewnikowanie serca. Można również opracować nowe rodzaje leczenia ukierunkowane na zmianę mikrobiomu jelitowego pacjentów z PAH, co daje nową nadzieję na zatrzymanie postępu choroby. Najpierw jednak trzeba ustalić, czy chodzi o przyczynę, czy też skutek. Jeśli to mikrobiom jest przyczyną, trzeba będzie ustalić, czy i jak bakterie jelitowe i wirusy przedostają się do płuc. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020