07.04.2020
PL EN
26.02.2020 aktualizacja 26.02.2020

UW zaleca studentom i pracownikom odwołanie podróży do części Włoch

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W związku z epidemią COVID-19 Uniwersytet Warszawski rekomendował pracownikom, doktorantom i studentom odwołanie wyjazdów do 11 gmin we Włoszech objętych kwarantanną.

W związku z zaleceniami MSZ i GIS Uniwersytet Warszawski w wydanym w środę komunikacie zarekomendował odwołanie wyjazdów pracowników, doktorantów i studentów UW do 11 gmin we Włoszech objętych kwarantanną. Uczelnia zaleciła też, aby wystąpić do włoskich partnerów UW z tych gmin z sugestią odwołania przyszłych przyjazdów pracowników, doktorantów i studentów na Uniwersytet Warszawski.

Komunikat ten ma związek z komunikatami MSZ oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. MSZ w niedzielę odradziło podróże do 11 gmin we Włoszech objętych kwarantanną w związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 (w regionie Lombardii: Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano; w regionie Wenecji Euganejskiej: Vo’ Euganeo, Padwa).

Biuro Współpracy z Zagranicą UW jest w stałym indywidualnym kontakcie z osobami planującymi wyjazd do Włoch w ramach programu Erasmus. Biuro ustala z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Erasmus kwestie formalne związane z ewentualnym skróceniem lub anulowaniem wyjazdów.

Uczelnia apeluje do osób, które planują podróż do regionów Włoch nieobjętych kwarantanną, o śledzenie komunikatów włoskich służb sanitarnych.

UW daje też wytyczne, kto na uczelni podejmuje decyzje o ewentualnym usprawiedliwieniu czasowej nieobecności na uczelni osób, które powróciły do Polski z krajów, w których wystąpiły przypadki koronawirusa. Przypomina również rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące profilaktyki zakażeń koronawirusem.

Do epidemii wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 odniosły się też w połowie lutego władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Decyzją rektora wszystkie wyjazdy pracowników i studentów SGH do Chin i Hongkongu zostają wstrzymane do odwołania. A uczelnia rekomendowała również odwołanie wyjazdów prywatnych w miejsca objęte epidemią.

GIS zaleca osobom podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią: unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych; bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami; ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu; przestrzeganie zasad higieny żywności – jedzenie tylko w pewnych miejscach, picie jedynie wody konfekcjonowanej. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020