07.04.2020
PL EN
27.02.2020 aktualizacja 27.02.2020

Po raz trzeci sześć gdańskich uczelni zorganizuje wspólne Juwenalia Gdańskie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Po raz trzeci odbędą się Juwenalia Gdańskie, zorganizowane wspólnie przez sześć wyższych uczelni publicznych działających w mieście. Święto żaków zaplanowano w dniach 8-9 maja, a w programie m.in. turnieje wiedzy oraz koncerty. Zagrają m.in. Taco Hemingway, Otsochodzi.

W przygotowanie Juwenaliów Gdańskich włączyły się samorządy studenckie Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych (ASP), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. W organizacji wydarzenia studentów wspiera również Fundacja Gdańska.

Prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Gdańskiej prof. Marek Dzida przypomniał w czasie spotkania z dziennikarzami, że pomysłodawcą wspólnych juwenaliów wszystkich gdańskich uczelni był prezydent Paweł Adamowicz. "Myślę, że będzie to prawdziwe święto Gdańska i jak najdłużej wytrwamy w tej wspólnej inicjatywie" - mówił prorektor na środowej konferencji prasowej.

Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego prof. Arnold Kłonczyński zwrócił uwagę, że juwenalia pomagają budować wspólnotę między studentami i mieszkańcami miasta.

"Dzięki tej inicjatywie myślimy o sobie, jako o społeczności Gdańska. Ważne jest to, że w wydarzeniu uczestniczą nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale również młodzi ludzie, którzy przyjechali tutaj studiować. Dzięki temu tożsamość Gdańska się powiększa. Juwenalia to kolejny krok do tego, aby budować wspólnotę" - mówił.

W tym roku Juwenalia Gdańskie zainaugurują sezon miejskich imprez plenerowych. Święto studentów rozpocznie się w piątek 8 maja i potrwa dwa dni. Najważniejsze wydarzenia odbędą się na Placu Zebrań Ludowych i terenach postoczniowych.

Na dziesięciu scenach pojawi się w sumie ponad dwadzieścia zespołów i około 40 artystów. Wystąpią m.in. Otsochodzi, projekt Flirtini z gośćmi m.in. Klaudią Szafrańską, Holakiem, Michałem Sobierajskim. Gwiazdą juwenaliów będzie raper Taco Hemingway.

Rzeczniczka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska poinformowała, że z okazji święta żaków uczelnia planuje zorganizować turniej "Jeden z Dziesięciu", czyli pojedynek wiedzy pomiędzy wykładowcami i studentami. Wzorem ubiegłych lat odbędzie się również "White Fartuch Party", czyli znana impreza klubowa w Trójmieście.

Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej zapowiedział, że w ramach idei "Gdańsk bez plastiku" podczas tegorocznych juwenaliów powstanie specjalna strefa - "Green Stage" gdzie nie będzie można korzystać z jednorazowych naczyń i sztućców. "Będą dostępne jedynie kubki wielorazowego użytku. Posiłki nie będą wydawane na plastikowych talerzach" - mówił.

Wstęp na wydarzenia odbywające się w ramach Juwenaliów Gdańskich 8 maja będzie darmowy dla osób posiadających Gdańską Kartę Mieszkańca i studentów z całej Polski za okazaniem legitymacji. Dodatkowo dostępnych będzie również 5 tys. biletów, których sprzedaż potrwa do 24 kwietnia 2020. W sobotę - 9 maja - wstęp będzie wolny dla wszystkich.

Z-ca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk zapewnił, że podczas imprezy będą obowiązywały szczególne środki ostrożności, aby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Jak poinformowali organizatorzy gdańskich juwenaliów, koszt całej imprezy wyniesie około miliona złotych. Miasto przekaże na ten cel 100 tys. zł., resztę pokryją uczelnie oraz sponsorzy.

W ubiegłym roku w Juwenaliach Gdańskich uczestniczyło 89 tysięcy osób. Impreza zwyciężyła w ogólnopolskim plebiscycie "Pro Juvenes" w kategorii na najlepsze juwenalia w Polsce. 

PAP - Nauka w Polsce,  Anna Machińska

anm/aszw/

Copyright © Fundacja PAP 2020