07.04.2020
PL EN
27.02.2020 aktualizacja 27.02.2020

USA/Wstępne badania potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi możliwe pod koniec kwietnia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pod koniec kwietnia mogą się rozpocząć wstępne badania potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi, opracowanej przez firmę Moderna z USA. Do testów przekazano już pierwszą partię szczepionki. Cały proces testowania i akceptacji może potrwać co najmniej rok – podały agencja AP i CNN.

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna opracowała szczepionkę mającą chronić przed koronawirusem COVID-19 w ciągu zaledwie sześciu tygodni.

Wstępne badania potencjalnej szczepionki o nazwie mRNA-1273 w National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) - jednym z Narodowych Instytutów Zdrowia - mogą się rozpocząć pod koniec kwietnia, jednak cały proces testowania i akceptacji może potrwać co najmniej rok.

Pierwszą fazą badań klinicznych jest zwykle podanie nowego leku niewielkiej grupie zdrowych ochotników.

Jak dotąd wirusem z Wuhan zakaziło się na całym świecie ponad 80 tys. osób, a ponad 2600 zmarło.

Nad szczepionka przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę zakaźną COVID-19 pracują także inne firmy – Johnson&Johnson, GlaxoSmithKline oraz naukowcy z różnych placówek.

Co prawda szczepionka Moderny nie dowiodła jeszcze swojej wartości, ale powstała w imponującym tempie – w ciągu 42 dni od opublikowania genomu koronawirusa COVID-19. Opracowanie szczepionki opartej na mRNA, nośniku informacji genetycznej, jest prostsze i tańsze niż w przypadku szczepionek tradycyjnych. Dla porównania szczepionka przeciwko koronawirusowi wywołującemu SARS była gotowa do przetestowania dopiero po 20 miesiącach prac, gdy epidemia sama już wygasła.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020