30.03.2020
PL EN
28.02.2020 aktualizacja 28.02.2020

Remdesiwir może pomóc w leczeniu COVID-19

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Eksperymentalny lek przeciwwirusowy remdesiwir może się okazać skuteczny przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – informuje CNN.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Pekinie wysłannik WHO do Chin Bruce Aylward powiedział: „Obecnie jest tylko jeden lek, który naszym zdaniem może mieć rzeczywistą skuteczność – remdesiwir”

Remdesiwir, który został opracowany przez firmę Gilead w celu zwalczania wirusa Ebola, wykazał swoja skuteczność przeciwko wirusowi SARS podczas badań na zwierzętach. Obecnie jest w fazie badań klinicznych prowadzonych w Chinach z udziałem pacjentów zakażonych koronawirusem. W jednym badaniu biorą udział pacjenci z ciężką postacią choroby, w drugim - z umiarkowaną.

WHO oczekuje, że wyniki będą dostępne w ciągu najbliższych tygodni. Jedna z chińskich firm farmaceutycznych opracowała już technologię syntezy generycznej wersji leku.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach.Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Dane WHO mówią, że u 18 proc. potwierdzonych przypadków występuje ciężka postać choroby.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020