07.04.2020
PL EN
28.02.2020 aktualizacja 28.02.2020

Lubuskie/ Baza FamilySearch w Bibliotece Collegium Polonicum

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Biblioteka Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) uzyskała status biblioteki afiliowanej przy FamilySearch - amerykańskiej organizacji zajmującej się nieodpłatnym udostępnianiem miliardów danych genealogicznych użytkownikom na całym świecie – poinformowała we czwartek rzeczniczka słubickiej uczelni Ewa Bielewicz-Polakowska.

Dzięki tej afiliacji użytkownicy biblioteki uzyskają łatwy dostęp do cyfrowych ksiąg metrykalnych z Polski, Niemiec i innych krajowe świata, a w szczególności do wielu zbiorów zastrzeżonych, z których nie można korzystać na komputerach domowych.

„Biblioteka Collegium Polonicum dołączyła tym samym do ok. 800 bibliotek publicznych na całym świecie, które oferują swoim użytkownikom poszerzony dostęp do danych metrykalnych zgromadzonych przez FamilySearch i jest pierwszą taką biblioteką na terenie Europy Środkowej i Wschodniej” - powiedziała dr hab. Izabela Parowicz ze słubickiej uczelni.

Dodała, że genealodzy oraz inne zainteresowane osoby będą mogły korzystać z zastrzeżonych zbiorów FamilySearch na czterdziestu komputerach znajdujących się w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum.

Parowicz, która zainicjowała i nadzorowała proces afiliowania Biblioteki Collegium Polonicum przy FamilySearch, jest koordynatorem studiów podyplomowych Ochrona Europejskich Dóbr Kultury w Collegium Polonicum i od kilku lat prowadzi na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą zajęcia z genealogii.

„Afiliowanie Biblioteki Collegium Polonicum przy FamilySearch umożliwi sprawniejsze prowadzenie zajęć, a studentom w znaczący sposób ułatwi i przyspieszy ich własne badania genealogiczne” – podkreśliła Parowicz.

W najbliższych tygodniach w Bibliotece Collegium Polonicum odbędzie się prezentacja bazy danych FamilySearch dla pracowników i studentów obu uczelni oraz innych zainteresowanych. Z bazy można korzystać bezpłatnie w godzinach otwarcia Biblioteki: od poniedziałku do piątku w godz. 9-19 oraz w soboty w godz. 10-14.

Collegium Polonicum w Słubicach to wspólna placówka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ dki/

Copyright © Fundacja PAP 2020