05.04.2020
PL EN
05.03.2020 aktualizacja 05.03.2020

Na UŚ powstanie Centrum Mikroskopowego Badania Materii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W kwietniu mają ruszyć prace nad stworzeniem Centrum Mikroskopowego Badania Materii, które powstanie na terenie chorzowskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Ma to być miejsce łączące prowadzone w regionie badania m.in. nad nanomateriałami.

Jak poinformowało biuro prasowe UŚ, przedsięwzięcie "obejmuje budowę nowego obiektu i zakłada wyposażenie go w kilka nowoczesnych mikroskopów elektronowych umożliwiających korelacyjne badania materii, w tym transmisyjny mikroskop kriogeniczny i mikroskopy skaningowe sprzężone z technikami spektroskopowymi oraz mikroskop konfokalny i sił atomowych".

Jak czytamy, stworzenie takiego centrum kompetencji wyspecjalizowanego w obszarze mikroskopowych badań "materii miękkiej" ma doprowadzić do konsolidacji i rozwoju badań prowadzonych w regionie m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie m.in. w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji.

Projekt przewiduje też współpracę z sektorem biznesu oraz wprowadzenie nowoczesnych metod zarządzania pracami badawczymi i rozwojowymi, ukierunkowanymi na cele naukowo-badawczo-rozwojowe.

Jak podano, na realizację projektu "Centrum Mikroskopowego Badania Materii (CMBM SPIN-Lab)" Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 31,5 mln zł. Prace rozpoczną się w kwietniu i mają potrwać dwa lata.

W chorzowskim kampusie Uniwersytetu Śląskiego pracują m.in. fizycy, chemicy i materiałoznawcy.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020