Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.03.2020 aktualizacja 20.03.2020

Najmłodsi uczniowie w klasie mają się najgorzej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najmłodsi uczniowie w klasie są najmniej zadowoleni z życia. Niekorzystne działanie wieku jest równie silne, jak biedy - twierdzą autorzy nowego badania, opisanego w piśmie „Economics & Human Biology".

W jednej klasie uczniowie mogą się znacznie różnić pod względem wieku, mimo, że są z tego samego rocznika Już wcześniejsze badania wskazywały, że uczniowie najmłodsi w klasie mają gorsze wyniki, mniej przyjaciół i unikają bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami Częściej też są prześladowani. Teraz naukowcy wykryli kolejne zjawisko.

Badacze przeanalizowali informacje na temat prawie 400 tys. dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 17 lat, z 30 europejskich krajów. Okazało się, że najmłodsi uczniowie w klasie mają najniższą ogólną satysfakcję z życia i gorsze ogólne zdrowie.

„W szczególności najmłodsi uczniowie w klasie częściej są otyli w okresie młodzieńczym. Być może wynika to z rzadszego uczestnictwa w zajęciach sportowych, co pokazały inne badania. Wskazuje to, że nawet coś tak pozornie nieszkodliwego, jak różnica wieku między uczniami w klasie może przyczyniać się do globalnej epidemii otyłości, przez Światową Organizację Zdrowia nazywaną globesity (ang. obesity - otyłość, globe - glob - przyp. PAP)”.

Badacze alarmują, że różnice te w dużej mierze utrzymują się mimo dorastania uczniów.

„Aby pokazać skalę tych wyników w odpowiedniej perspektywie, wykazaliśmy, że wpływ różnicy wieku na zadowolenie z życia i zdrowie jest porównywalny ze skutkami niskiego statusu społeczno-ekonomicznego. Innymi słowy, bycie najmłodszym w klasie lub pochodzenie z biednej rodziny mają podobny wpływ” - podkreśla współautor odkrycia, prof. Stijn Baert z Uniwersytetu Gandawskiego.

Więcej informacji na TEJ stronie.

(PAP)

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024