05.04.2020
PL EN
19.03.2020 aktualizacja 26.03.2020

Polacy wśród wizjonerów dostrzeżonych na europejskiej liście „30 under 30" Forbesa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wśród 300 europejskich wizjonerów przed 30 rokiem życia dostrzeżonych na liście Forbesa znaleźli się również Polacy. Wśród nich jest m.in. dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, który pracuje nad technologiami kosmicznymi.

Forbes „30 under 30” to listy 30 wizjonerów, zespołów lub osób poniżej 30. roku życia prezentowane w 10 kategoriach.

Na liście Forbesa w kategorii „Manufacturing & Industry” (Produkcja i przemysł) znalazł się dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Jego instytut pochwalił się na swojej stronie, że badacz kieruje zespołem ponad 50 inżynierów pracujących nad technologiami kosmicznymi.

Zespół inżynierów kierowany przez Adama Oknińskiego pracuje nad projektem rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN (obecnie w wersji 2K), która ma być pierwszą na świecie konstrukcją demonstrującą wykorzystanie w locie nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98 proc. “BURSZTYN jest efektywną kosztowo, skalowalną i ekologiczną platformą umożliwiającą sondowanie atmosfery oraz realizowanie badań w mikrograwitacji. Rakieta została pomyślnie przetestowana podczas prób lotnych” - informuje instytut.

Zespół opracowuje także technologie, które mają umożliwić rozwój europejskich lądowników księżycowych i planetarnych. “W ramach programu ESA PLIIS, jak i Future Launchers Preparatory Programme, opracowywana jest technologia niezbędna do zmiany wartości ciągu silników w bardzo szerokim zakresie, co jest konieczne do efektywnego lądowania na Księżycu” - opisano na stronie SBŁ-IL. Polskie rozwiązanie, opracowywane z Astroniką i JakuszSpaceTech - jak informuje instytut - jest pierwszym na świecie, które rozwija tego typu technologię dla silników na ekologiczne materiały pędne, które mogą być przechowywane w kosmosie. “Jest to jednocześnie technologia mogąca mieć również zastosowanie w małych rakietach wielokrotnego użytku” - pisze instytut.

Na liście Forbesa znalazła się też - w kategorii Technologia - Aleksandra Pędraszewska, współzałożycielka firmy VividQ. Firma ta opracowuje oprogramowanie dla wyświetlaczy holograficznych (tzw. CGH - hologramy generowane komputerowo). Aleksandra Pędraszewska maturę zdała w Warszawie, a studiowała w Cambridge.

Forbes wymienia też wśród laureatów Macieja Kacprzyka z Wielkiej Brytanii, współzałożyciela Flawsome Drinks. Jego firma produkuje soki z owoców, które nie są perfekcyjne w wyglądzie, a przez to trudniej je sprzedać indywidualnym klientom. Studiował m.in. na Uniwersytecie we Wrocławiu.

Wśród Polaków na listach Forbesa są również Marta Szczerba menedżerka i inwestorka w funduszu KRK, Sonia Maciuszewicz z funduszu Backed VC, czy Łukasz Moneta, założyciel warszawskiej restauracji Nolita.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020