Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.03.2020 aktualizacja 23.03.2020

Opole/ Pionierska operacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zespół lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, jako pierwszy w kraju, przeprowadził operację angioplastyki z urządzeniem wspomagającym krążenie (Impella), wprowadzonym przez kończynę górną bez chirurgicznego rozcinania tkanek.

Jak poinformowała Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, kilkuosobowy zespół lekarski pod kierownictwem dr hab. Jerzego Sacha, jako pierwszy w kraju przeprowadził zabieg angioplastyki z urządzeniem wspomagającym krążenie (Impella), wprowadzonym przez kończynę górną bez chirurgicznego rozcinania tkanek.

"Do tej pory w Polsce nie wykonano zabiegu poprzez wprowadzenie Impelli przez rękę (dotychczas wprowadzano ją przezskórnie przez kończyny dolne), a na świecie tylko pojedyncze ośrodki przeprowadzają podobne operacje. Konieczność takiego leczenia wynikała z faktu, że serce chorego było skrajnie słabe i wymagało wsparcia, a dodatkowo jego tętnice w nogach były pozamykane przez miażdżycę" - wyjaśnia Lis-Skupińska.

Według informacji szpitala, zabieg zakończył się sukcesem i 69-letni chory czuje się dobrze. Zdaniem dr. hab. Jerzego Sachy, skuteczne przeprowadzenie zabiegu jest przełamaniem barier i daje nowe możliwości leczenia ciężko chorych pacjentów, u których do tej pory odrzucano możliwość przeprowadzania tego typu operacji.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024